eReport.sk
Minister školstva Branislav Gröhling. Foto: tasr

VIDEO Opäť rodinkárstvo? Gröhlingov rezort mal prihrať dotáciu inštitútu sestry kandidáta SaS!

Takto sa proti rodinkárstvu určite nebojuje! Podpredseda opozičnej strany Smer-SD prišiel počas víkendovej relácie TV Markíza Na telo so zistením, že rezort školstva, vedený ministrom Branislavom Gröhlingom (SaS), mal súkromnému Kempelenovmu inštitútu inteligentných technológií poskytnúť dotáciu na výskum vo výške 300 tisíc eur. Na čele tohto inštitútu pri tom stojí sestra kandidáta SaS v posledných parlamentných voľbách!

Kamenický dáva celú podozrivú záležitosť aj do súvisu so znížením rozpočtu pre vysoké školy o 28 miliónov eur, ktoré ministerstvo školstva avizovalo pred krátkym časom: „Pán Gröhling, vy v rozpočte dávate o 28 miliónov eur menej vysokým školám. Prečo napríklad dávate peniaze nejakému Kempelenovmu inštitútu inteligentných technológií, kde zhodou okolností je pani Bieliková, ktorá je sestrou pána Martina Barta, ktorý je nominant SaS a bol na vašej kandidátke? 300 tisíc ste im priklepli, prečo to robíte?“

Barto za SaS naozaj kandidoval

Podľa zistení našej redakcie Martin Barto naozaj za SaS kandidoval v parlamentných voľbách 2020, konkrétne zo 120. miesta. Podľa otvorených zdrojov je dokonca uvádzaný ako člen SaS. V tomto prípade by teda naozaj mohlo ísť o značný konflikt záujmov a to o to viac v kontexte, že vláda vstupovala do svojho mandátu s naratívom slušnosti a protikorupčnosti.

Gröhlingova reakcia bola síce obranná, no zároveň strohá. Uviedol, že vysoké školy dostanú 200 miliónov z plánu obnovy, no k napojeniu prof. Márii Bielikovej na konkrétneho kandidáta SaS sa nevyjadril. „Ja by som vám poprepájal takto množstvo ďalších vecí,“ reagoval minister školstva.

Zmluva sa v centrálnom registri naozaj nachádza

Naša redakcia sa rozhodla celú záležitosť overiť v centrálnom registri zmlúv, kde sa naozaj nachádza zmluva o združení finančných prostriedkov medzi ministerstvom školstva a Kempelenovým inštitútom inteligentných technológií. Inštitút je naozaj zastúpený prof. Bielikovou a predmetná suma je vo výške 300 tisíc eur.

Zmluva na poskytnutie tučnej dotácie skutočne existuje. – Foto: crz.gov.sk

Kamenický chce zmluvu posunúť NKÚ

Kamenický na záver tejto časti relácie uviedol, že si celú záležitosť nechá overiť na Národnom kontrolnom úrade (NKÚ). Výsledky takejto kontroly budú určite zaujímať verejnosť.

VIDEO Kamenický sa pýta Gröhlinga na dotáciu 300-tisíc eur pre Kempelenov inštitút

Zdroj: markiza.sk

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Richard Raši

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Opäť rodinkárstvo? Gröhlingov rezort mal prihrať dotáciu inštitútu sestry kandidáta SaS!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti