eReport.sk
Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

VIDEO Nie len Matovič vyrába trapasy. Turecký prezident ponížil šéfku Európskej komisie!

Diplomatické faux pas z Ankary! Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas utorňajšieho prijatia u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zostala bez kresla na sedenie. Predsedu Európskej rady Charlesa Michela pritom usadili po Erdoganovej pravici.

Video z trapasu, kde boli pre troch vrcholných politikov pripravené len dve stoličky, sa za pár hodín stalo na internete virálom. Prvé stretnutie dvoch najvyšších predstaviteľov EÚ s Erdoganom po približne roku, malo za cieľ prispieť k zmierneniu napätia vo vzťahoch medzi Bruselom a Ankarou. To sa však nie celkom podarilo, skôr naopak.

Von der Leyenová sa zmohla na „ehm”

Videozáznam z utorňajšieho prijatia v prezidentskom paláci v Ankare ukázal, že šéfka eurokomisie bola zaskočená vzniknutou situáciou. Keď sa turecký prezident a predseda Európskej rady usadili na kreslá pod svoje vlajky, von der Leyenová zostala nerozhodne stáť. Svojim „ehm” upozornila na skutočnosť, že si nie je istá, kam má ísť, až kým jej hostitelia neponúkli miesto na pohovke. To však bolo trochu ďalej od svojich kolegov, naproti protokolárne nižšie postavenému tureckému ministrovi zahraničných vecí.


Von der Leyenová a Michel počas pobytu v Ankare vyjadrili znepokojenie nad porušovaním ľudských práv v Turecku. Ich návšteva, aj napriek jasným snahám o uvoľnenie napätia medzi oboma stranami, sa v EÚ stala aj terčom kritiky. Došlo k nej totiž len dva týždne po tom, ako Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru. Ten je zameraný na predchádzanie násilia na ženách a domáceho násilia.

Znepokojenie v Bruseli

To však šéfka exekutívy EÚ v Ankare nezabudla zdôrazniť. „Som hlboko znepokojená skutočnosťou, že Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru. Ide o ochranu žien a ochranu detí pred násilím a v súčasnosti je to zjavne nesprávny signál,” povedala Von der Leyenová po rokovaniach.

V Bruseli táto situácia, médiami označovaná ako “sofagate”, vyvolala pobúrenie v niektorých politických kruhoch. Aj preto, že von der Leyenová má rovnaký politický význam a postavenie ako Michel a v minulosti, pri oficiálnom stretnutí s Erdoganom, bývalí šéfovia EK a Európskej rady, obaja muži, mali zaistené rovnaké protokolárne postavenie.

Nemecký europoslanec Sergey Lagodinsky zo skupiny Zelených uviedol, že „ehm” šéfky eurokomisie je nový výraz pre to, ako by vzťah EÚ s Tureckom nemal vyzerať.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity