eReport.sk
Pietna spomienka na obete výbuchu na Mukačevskej ulici. Foto: tasr

VIDEO Mukačevská 7 ako memento! Takto si pripomenuli obete výbuchu v Prešove

PREŠOV – Na Mukačevskej ulici v Prešove v nedeľu odhalili pamätnú tabuľu venovanú ôsmim ľuďom, ktorí zahynuli v plameňoch horiacej bytovky. Od tejto udalosti uplynul presne rok. Obete výbuchu plynu si počas pietnej spomienky uctili obyvatelia bytového domu, členovia záchranných zložiek, primátorka Prešova Andrea Turčanová, minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) a košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober. Informoval o tom mesta Vladimír Tomek.

Výbuch bytovky v Prešove sa zapísal do histórie ako jedna z najväčších tragédií v novodobých dejinách Slovenska. Minister vnútra vo svojom príhovore vyjadril úprimnú sústrasť ľudom, ktorí prišli o svojich blízkych a poďakoval všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhali. „Boli sme svedkami toho, že ľudia na Slovensku sa spojili, aby pomohli tým, ktorí prišli o to najcennejšie,“ uviedol Mikulec.

Primátorka Prešova vo svojom príhovore takisto vyjadrila vďaku všetkým, ktorí pomáhali pri odstraňovaní následkov výbuchu. Z horiaceho 12-poschodového paneláku sa podľa jej slov podarilo zachrániť 39 ľudských životov a to napriek tomu, že jediné schodisko sa po výbuchu zrútilo a odrezalo únikovú cestu. Výbuch si však vyžiadal osem obetí a Turčanová vyjadrila úprimnú sústrasť tým, ktorým horiaci panelák vzal ich najbližších.

„Mukačevská 7 sa stala mementom smútku, ale aj veľkej vlny ľudského dobra. Láskavosť, obetavosť a spolupatričnosť spojili Prešov na sklonku minulého roka s ľuďmi z celého Slovenska i zo zahraničia. Na tomto mieste si prajeme, aby naše mesto obchádzali tragédie, ktoré ničia životy i domovy,“ dodala Turčanová.

Na Sídlisku III sa v nedeľu o 12.12 h, presne v čase, kedy vlani došlo k výbuchu, rozoznel zvuk zvonov z kostola Kráľovnej pokoja. Pri príležitosti prvého výročia tragickej udalosti sa v nedeľu o 10.00 h konala aj svätá omša v tomto kostole, ktorú celebroval košický arcibiskup.

Ako dodal hovorca mesta, pamiatku obetí z Mukačevskej 7 si môže prísť uctiť po skončení oficiálneho programu aj široká verejnosť. Všetkých však mesto žiada o dodržiavanie hygienických opatrení a povinných rozostupov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport