eReport.sk
Ján Mičovský, foto: tasr

VIDEO Mičovský: Podporíme každého jedného poľnohospodára!

Redistributívna platba podporí v roku 2021 každému farmárovi prvých 28 hektárov obhospodarovanej pôdy, a to už od prvého hektára sumou 50 eur/ha. Uviedol to v utorok na brífingu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský.

„Podporíme pre rok 2021 prvých 28 hektárov každého jedného poľnohospodára od prvého hektára. A na každý z týchto 28 hektárov pridelíme sumu 50 eur na hektár,” priblížil šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Prečo práve 50 eur?

Pre sadzbu 50 eur na hektár sa podľa neho MPRV SR rozhodlo preto, že uvedená suma vyjadruje dobrú mieru medzi tým, aby na jednej strane boli primeraným spôsobom podporení malí poľnohospodári, ale na druhej strane, aby sa nepodporila motivácia vlastníkov pôdy urýchlene a spontánne vypovedať nájmy. „Táto suma spĺňala z nášho pohľadu obidva spomínané parametre, preto 50 eur,” podčiarkol.

Minister pôdohospodárstva oznámil, že MPRV presunulo peniaze z druhého do prvého piliera agropodpôr vo výške 25,9 milióna eur. „Tento presun nám umožňuje vytvoriť si priestor pre také podpory, na aké inak nenachádzame možnosti,” priblížil Mičovský. Malí poľnohospodári sú podľa jeho slov pre agrorezort prioritou.

Zdroj: tasr

Podľa slov prvého štátneho tajomníka MPRV Martina Fecka sa redistributívnou platbou plní programové vyhlásenie vlády. „Nie je to nový vynález Slovenska, deväť členských krajín EÚ redistributívnu platbu už využíva, my sa pripájame ako 10. krajina,” povedal.

Fecko priznal, že “bola polemika, či ísť do sadzby, ktorá bola 150 eur, alebo do inej”. „Nakoľko sa zdvihla časť názorov odbornej verejnosti, prehodnocovali sme určité veci a konečný výsledok bol 50 eur,” vysvetlil štátny tajomník výšku podpory na hektár v roku 2021. „Aká bude výška podpory v roku 2022, uvidíme, ako sa bude všetko vyvíjať a akým spôsobom sa k tomu postavíme,” doplnil Fecko.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.