eReport.sk
Protest občanov proti vládnym opatreniam v Paríži.
Protest občanov proti vládnym opatreniam v Paríži. Foto: yt/ R.A Photography

VIDEO Macron chcel ľudí naštvať, stalo sa. Desaťtisíce ich vyšli do ulíc: Nie vakcíne! Slobodu Djokovičovi!

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu v mestách po celom Francúzsku proti prísnejším obmedzeniam pre osoby nezaočkované proti ochoreniu COVID-19. Parlament zároveň pokračuje v diskusii o prísnejšom navrhovanom zákone, informovala tlačová agentúra AFP.

Účasť na protestoch však bola podľa oficiálnych odhadov výrazne nižšia než na demonštráciách predchádzajúci víkend, pričom ministerstvo vnútra odhadlo počet protestujúcich v celej krajine na polovicu počtu z minulého víkendu.

„Novak je teraz taký náš vlajkonosič“

V hlavnom meste Paríž sa konalo najväčšie zhromaždenie, ktoré sa vydalo na pochod z miesta blízko Eiffelovej veže. Zvolal ho krajne pravicový prezidentský kandidát Florian Philippot, zameraný proti Európskej únii.

Demonštranti dúfali, že vyvinú tlak na vládu po tom, čo Macron tento mesiac vyhlásil, že chce tak „naštvať“ nezaočkovaných ľudí novými obmedzeniami, až si nakoniec dajú vakcínu vpichnúť.

Ďalšie demonštrácie boli vo veľkých mestách ako Bordeaux, Toulouse a Lille. Ľudia v davoch skandovali heslá „Nie vakcíne“ alebo „Slobodu Djokovičovi“. Vyjadrili sa tým k prípadu svetovej tenisovej jednotky, Novaka Djokoviča, ktorý bojuje s austrálskou vládou o to, aby mohol aj ako nezaočkovaný súťažiť na budúcotýždňovom grandslamovom turnaji Australian Open.

„Novak je teraz taký náš vlajkonosič,“ povedal pre AFP v Bordeaux demonštrant Pascal. Pochodoval spolu s rodičmi s deťmi k tenisovému klubu v tomto západofrancúzskom meste, kde podľa jeho slov hrozí trénerovi strata zamestnania za to, že odmieta očkovanie.

Sú proti covid pasom pre tínedžerov

V Paríži niesli demonštranti francúzske a regionálne vlajky, na pútačoch boli nápisy ako „Oni nechcú mať pod kontrolou koronavírus, ale vás“. „To je nacizmus, to je aparteid. Nie som zaočkovaná, som všeobecne proti vakcínam,“ povedala vyše 60-ročná demonštrantka Claire.

Vládou vydaný „zdravotný pas“ bol deaktivovaný desaťtisícom ľudí, ktorí si nedali aplikovať posilňujúcu dávku vakcíny do siedmich mesiacov od svojej prvej dávky.

Dve ďalšie účastníčky Laurence a Claire pre AFP uviedli, že sú zaočkované, „ale sú proti covid pasom pre tínedžerov“. Podľa nich nemá zmysel, aby sa tínedžeri očkovali, „lebo nie sú ohrození“.

Zdroj: youtube.com/ R.A Photography

Podľa údajov zhromaždených v sobotu políciou a zverejnených ministerstvom vnútra bola účasť v celom Francúzsku 54.000 ľudí, oproti 105.200 spred týždňa. Demonštranti dúfali, že vyvinú tlak na vládu po tom, čo Macron tento mesiac vyhlásil, že chce tak „naštvať“ nezaočkovaných ľudí novými obmedzeniami, až si nakoniec dajú vakcínu vpichnúť.

Zatiaľ môžu ľudia udržiavať svoj pas v platnosti testami

Najnovšia fáza tejto politiky vstúpila do platnosti práve v sobotu. Vládou vydaný „zdravotný pas“ bol deaktivovaný desaťtisícom ľudí, ktorí si nedali aplikovať posilňujúcu dávku vakcíny do siedmich mesiacov od svojej prvej dávky.

Takýto pas je pritom potrebný pri vstupe do rôznych prevádzok, od barov a reštaurácií až po kiná a ďalšie verejné budovy, ako aj pri cestovaní vysokorýchlostnými vlakmi vo Francúzsku. Pas, ktorý zaručuje vstup do verejných priestorov ako bary a reštaurácie, bude premenený na „očkovací pas“ na základe zákona, o ktorom parlament v súčasnosti debatuje.

Zatiaľ môžu ľudia udržiavať svoj pas v platnosti negatívnymi testami proti koronavírusu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Deväťnásobný šampión Australian Open, srbský tenista Novak Djokovič.
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Macron chcel ľudí naštvať, stalo sa. Desaťtisíce ich vyšli do ulíc: Nie vakcíne! Slobodu Djokovičovi!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti