eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

VIDEO Krajniak o pláne obnovy: Mnohé dobré veci sa do šiestich miliárd eur nezmestili

Ak by hrozilo, že niektoré z komponentov z plánu obnovy z objektívnych príčin nebude možné zrealizovať rýchlo, štát siahne po ďalších nápadoch, projektoch či riešeniach, ktoré zatiaľ ostávajú v zásobníku. Dohodli sa tak členovia Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR na pondelkovom rokovaní. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Krajniak dodal, že na budúci rok sa bude plán vyhodnocovať. Zistí sa tak, ktoré komponenty sú v akom rozsahu napĺňané či pripravené na realizáciu.

“Dnes sme predložili na rokovanie mimoriadnej tripartity plán obnovy tak, aby sme ho mohli prediskutovať,” uviedol Krajniak s tým, že každý zo sociálnych partnerov predniesol svoje pripomienky k tomuto materiálu.

Krajniaka podľa jeho slov potešilo, že všetci sociálni partneri ocenili nasadenie ľudí, ktorí plán obnovy pripravovali. Minister tiež víta, že všetky pripomienky a výhrady sociálnych partnerov neboli vyslovene výčitkami, že v pláne obnovy je niečo zlé. “Tam nebol rozpor v tom, že tie veci, ktoré v pláne obnovy sú, Slovensku môžu pomôcť a je potrebné ich urobiť,” vysvetlil Krajniak.

Sociálni partneri mali vysoké finančné požiadavky

Ako spresnil, výhrady sociálnych partnerov spočívali v tom, že do diskusie priniesli ešte ďalšie veci, ktoré považovali za svoje priority. “Vyjadrovali názor, že aj toto by tam malo byť. Žiaľ, realita je taká, že finančné požiadavky jednotlivých aktérov, ktorí sa zapájali do diskusie o pláne obnovy, boli minimálne dvakrát tak finančne náročné, než sme mohli nakoniec do toho plánu obnovy dať,” okomentoval minister a dodal, že je pochopiteľné, že mnohé dobré veci sa z kapacitných dôvodov do šiestich miliárd eur nezmestili. Do úvahy podľa neho prichádza, že by mnohé návrhy mohli byť financované z nových eurofondov.

Vláda by mala plán obnovy schvaľovať v stredu

Minister pripomenul, že je rád, že 250 miliónov eur z plánu obnovy pôjde na výstavbu nových zariadení sociálnych služieb. Takisto dôležitou časťou plánu obnovy je podľa neho výstavba materských škôl. Oceňuje aj vôľu rekonštruovať učebne na slovenských školách, postaviť päť moderných nemocníc (tie sú ešte predmetom diskusií) a obnoviť historické budovy či rodinné domy.

Krajniak potvrdil, že vláda by mala plán obnovy schvaľovať v stredu (28. 4.). Takisto uviedol, že pripomienky sociálnych partnerov k plánu obnovy sa majú zaznamenať aj písomne v uznesení HSR.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti