Téma lyžovačiek nie je zatiaľ uzavretá. Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní, budú uznávať aj test vykonaný v zahraničí. V piatok to po rokovaní pandemickej komisie povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Vyhlášku bude v pondelok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizovať. Vykonaný test však musí byť certifikovaný na území Európskej únie (EÚ). Deti podľa jeho slov zatiaľ testy nepotrebujú. Mikas povedal, že po vydaní najnovšej vyhlášky dostal ÚVZ SR množstvo podnetov na podmienky týkajúce sa preukázania antigénovým testom vykonaným len v SR.
Argumenty verejnosti počúvame, tvrdí Mikas
Tieto podmienky boli podľa jeho slov stanovené, pretože takýchto testov je množstvo, majú rôznu kvalitu a rôznych výrobcov a rovnako vznikalo množstvo otázok, aké potvrdenia pri kontrolách rešpektovať. Mikas zdôraznil, že argumenty verejnosti pri rozhodovaní počúvajú. „Po zvážení všetkých možností sa preto rozhodli pristúpiť k úprave vyhlášky,“ dodal.
Povinnosť preukazovať sa testom bude podľa rezortu zdravotníctva platiť pre osoby pravidelne prekračujúce hranice SR, teda pre slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov, aj pre osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desiatich kilometrov od hraníc, pre umelcov a ďalších pracovníkov v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania.
Mikas: Lyžovanie nie je obmedzené vyhláškou
Téma fungovania lyžiarskych stredísk na Slovensku nie je podľa hlavného hygienika Jána Mikasa uzavretá. Avizoval, že konzílium odborníkov si cez víkend naštuduje plán rezortu dopravy o pravidlách pre strediská a počas budúceho týždňa sa pokúsi pripraviť taký, ktorý by sa dal použiť v súčasnej situácii. Zároveň potvrdil, že lyžovanie nie je v súčasnosti obmedzené vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva SR. Avizoval však, že podmienky bude treba upraviť. Pripomenul, že aj v súčasnosti platia opatrenia v ubytovacích zariadeniach. Systém dovoleniek v lyžiarskych strediskách a vytvorenie „bubliny“, aby boli návštevníci v bezpečí, bude podľa jeho slov ešte len predmetom diskusie.
„Momentálne neexistujú žiadne obmedzenia alebo nariadenia, ktoré by obmedzovali prevádzku lyžiarskych stredísk,“ potvrdil už cez deň šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) s tým, že jediný, kto to dokáže obmedziť, je hlavný hygienik. Napríklad lyžiarske stredisko na Donovaloch otvorilo v piatok lyžiarsku sezónu. Cieľom rezortu dopravy je nechať otvorené strediská, ale za sprísnených podmienok. Od pandemickej komisie minister očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny. Komisia má odporúčací charakter pre krízový štáb, respektíve vládu.
Krajčí: Najhoršie je to v Bratislavskom kraji
Epidemiologická situácia na Slovensku sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) začína zhoršovať. Najhoršia je v Bratislavskom kraji. Šéf rezortu o tom informoval po piatkovom rokovaní pandemickej komisie s tým, že mierne pribúda aj pacientov v nemocniciach, čo je znepokojivé. Poukázal na to, že ak by sa Slovensko riadilo novým semaforom, v piatich regiónoch by podľa návrhu mal byť tvrdý tzv. lockdown. Avizoval, že semafor predstaví po doplnení ostatnými rezortmi.
Situácia v okolitých krajinách sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva mierne zlepšuje vďaka prijatým opatreniam. Najhoršie z európskych krajín sú na tom podľa jeho slov Chorvátsko, Slovinsko a Litva. Aktuálny sedemdňový priemer pozitívnych PCR testov je na úrovni 1469. Spolu s antigénovými testami je jeho hodnota 2529. Sedemdňový priemer vykonaných PCR testov je 8443. Počet vykonaných PCR testov sa zvýšil o 17,4 percenta.
Počet hospitalizovaných stúpol. Voľných lôžok s kyslíkom je aktuálne 829, obsadených lôžok s kyslíkom je 1020. V karanténe bolo k štvrtku (3. 12.) 2221 zdravotníckych pracovníkov pozitívnych na ochorenie COVID-19.
Na Slovensku zomrelo na nový koronavírus 957 osôb
Najviac pozitívnych prípadov nad 65 rokov je aktuálne v Trenčianskom kraji (348) a v Prešovskom kraji (310). Po nich nasleduje Trnavský (235), Banskobystrický (205), Nitriansky (201), Košický (185), Žilinský (164) a Bratislavský kraj (134). Celkovo je v SR 1782 týchto prípadov.
Na Slovensku doposiaľ zomrelo na nový koronavírus 957 osôb, úmrtí s novým koronavírusom bolo 251 a 39 úmrtí s podozrením ochorenia COVID-19, celkovo ide o 1247 osôb. Najviac ich bolo vo vekovej skupine 80- až 89-ročných, po nich nasledovali osoby vo veku 70 až 79 rokov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Krajčí: Situácia na Slovensku sa začína zhoršovať. V piatich regiónoch by mal byť tvrdý lockdown