eReport.sk
Na snímke z dronu kaštieľ v Rusovciach, Bratislava - Rusovce, 17. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok

VIDEO Konečne! Vláda schválila rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Preslávil ho SĽUK a film Rodná zem


Cieľom rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach je obnoviť objekt tak, aby mohol byť využívaný na reprezentatívne účely, no zároveň umožniť jeho sprístupnenie aj pre verejnosť.

Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky (NKP) kaštieľa v Rusovciach by mala byť dokončená do konca roka 2029, náklady sa odhadujú na takmer 110 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu o spustení realizácie rekonštrukcie NKP kaštieľa v Rusovciach, ktorý v stredu schválila vláda.

Kaštieľ preslávil ikonický Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), ktorý v ňom sídlil a v prvom slovenskom farebnom celovečernom filme Rodná zem z roku 1953 boli interiérové scény naaranžované práve tak, aby vytvorili autentický dojem rusovského kaštieľa.

Konečne!

Celkové predpokladané výdavky (109.942.727,96 eura) sa oproti roku 2019, kedy bolo financovanie rekonštrukcie schválené uznesením vlády, zvýšili o 14,5 percenta (vo finančnom vyjadrení nárast o 13,958 milióna eur). „Zvýšenie zohľadňuje vysokú mieru inflácie za posledných päť rokov a s tým súvisiaci nárast cien energií, prác a materiálov,“ vysvetlil Úrad vlády (ÚV) SR, ktorý materiál predložil a ktorý má agendu rekonštrukcie v gescii.

Finančný rozdiel v predpokladanej výške investície má ÚV hľadať v iných alternatívnych zdrojoch financovania. Napríklad vo voľných zdrojoch v Pláne obnovy a odolnosti SR či iných zdrojoch Európskej únie.

Na celú realizáciu rekonštrukcie, vzhľadom na finančnú náročnosť a rozsah celého diela, má dohliadať expertný tím. Ten bude mať na starosti koordináciu prác zhotoviteľa, technického dozoru i administratívnej agendy diela vrátane spolupráce s pamiatkovým úradom.

Rekonštrukcia kaštieľa vrátane priľahlého areálu by sa mala dokončiť v priebehu 54 mesiacov.

Otvorený pre verejnosť

Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra po rokovaní vlády upozornil, že stavebný proces nebude jednoduchý. „Vzhľadom na charakter stavby i množstvo pamiatkových výziev, ktoré s rekonštrukciou súvisia,“ vysvetlil. Upozornil, že externý tím sa bude starať aj o potrebnú aktualizáciu zmluvy a stavebných procesov. „Je potrebné si uvedomiť, že od vypracovania projektu ubehlo šesť rokov. Mnohé technologické postupy sú už dnes úplne inde, jednotlivé veci budeme musieť aktualizovať v rámci technicko-stavebného plánu,“ vysvetlil. Podpis zmluvy s víťazom tendra by sa mal zrealizovať v priebehu najbližších dní, samotný začiatok rekonštrukcie do niekoľkých týždňov.

Cieľom rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach je obnoviť objekt tak, aby mohol byť využívaný na reprezentatívne účely, no zároveň umožniť jeho sprístupnenie aj pre verejnosť. Tá by mala využívať záhrady, park a objekt čeľadníka, v ktorého prízemí majú byť komunitné miestnosti pre záujmové činnosti, obradná sieň, múzeum a viacúčelové miestnosti pre spoločenské podujatia rôznych občianskych združení pôsobiacich na území Rusoviec. Časť plochy prízemia bude tvoriť reštaurácia s kaviarňou. Komplexnou revitalizáciou historického parku vznikne oddychová zóna pre širokú verejnosť vybavená prvkami drobnej architektúry.

Kaštieľ je v správe ÚV SR. Zámer obnovy schválila vláda v lete 2012. Verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu kaštieľa vyhlásili už v polovici decembra 2019. Proces brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže. Na začiatku júna Úrad pre verejné obstarávanie ukončil konanie k opakovaným námietkam týkajúcim sa vyhodnotenia súťaže a určenia víťaznej ponuky. Námietky zamietol.

Zdroj: tasr, YouTube, ČSFD

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Konečne! Vláda schválila rekonštrukciu kaštieľa v Rusovciach. Preslávil ho SĽUK a film Rodná zem

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne