eReport.sk
Mária Kolíková, foto: SITA/Martin Medňanský

VIDEO Kolíková: Ak nebudeme mať núdzový stav, necháme ľudí napospas osudu

AKTUALIZOVANÉ – Dnes vláda rokuje o predĺžení núdzového stavu. Niektorí ho už majú plné zuby a najradšej by všetko pootvárali, no nájdu sa aj takí, ktorí vidia jediné riešenie v jeho predĺžení. Včera Boris Kollár pred návštevou prezidentky v paláci vyjadril svoje obavy, že dostatok poslancov, ktorí predlženie núdzového stavu podporia bude málo alebo ich nazbierajú len z odretými ušami. Žeby napokon sa jeho slová nenaplnili?

Ak nebudeme mať núdzový stav, necháme ľudí napospas osudu. Povedala šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková v súvislosti so schváleným materiálom, ktorým vláda SR doplnila dôvody, prečo žiada parlament, aby odobril opakované predĺženie núdzového stavu.

„Keďže núdzový stav znamená predpoklad závažného zásahu do základných práv a slobôd, zaoberali sme sa pripomienkami poslancov a rozoberali sme bližšie dôvody, pre ktoré je to potrebné,” dodala ministerka. Vyhlásila, že vláda by v prípade nepredĺženia núdzového stavu stratila mandát na to, aby mohla zavádzať opatrenia, ktoré považuje za dôležité na predchádzanie šíreniu pandémie.

Materiál obsahuje aj štatistické dáta, ktoré súvisia s využívaním oprávnenia takzvanej hospodárskej mobilizácie v súvislosti so zariadeniami sociálnych služieb a nemocnicami. „Vyrovnávame sa tu podľa možností aj s takzvaným testom proporcionality. Na jednej strane má vláda chrániť zdravie a životy ľudí, na druhej strane nemá prijímať také opatrenia, ktorými by sme neprimerane zasahovali do práva na slobodu pohybu a práva zhromažďovať sa,” podotkla.

Vláda začiatkom mesiaca rozhodla, že núdzový stav sa predĺži od 8. februára o ďalších 40 dní. Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní. Národná rada SR by mala o tom rozhodovať na stredajšom rokovaní.

Kto všetko núdzový stav podporí nájdete na ďalšej strane >>

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity