eReport.sk
Zľava Patrick Lindhart a Jaromír Šíbl.
Zľava Patrick Lindhart a Jaromír Šíbl. Foto: nrsr

VIDEO Incident v parlamente, kollárovec varoval: Hrozí miliardový tunel, to nedovolím!

Incident v parlamente! Poslanec hnutia Sme rodina Patrick Linhart onálepkoval svojho kolegu vážnym obvinením. Nahnevaný Linhart sa pustil do predkladateľa návrhu reformy národných parkov Jaromíra Šíbla (OĽANO). Uviedol, že je ekoterorista (!), ktorý chce s mimovládkami, vrátane tej, ktorú sám založil, vytunelovať rezort životného prostredia. Inými slovami Linhart smrteľne vážne naznačil, že návrh reformy národných parkov, o ktorej v pléne poslanci práve diskutujú, je pripravený tak, aby sa na tom mohli „nabaliť“ ochranárske mimovládky.

Reforma národných parkov zamestnáva poslancov Národnej rady (NR) SR už tretí deň. Šíbl, ktorý vo štvrtok rečnil v parlamente už opakovane podčiarkol, že návrh nedefinuje počet ani rozlohu národných parkov. Tvrdí, že určenie kategórie chráneného územia a stupňa ochrany bude závisieť od viacerých kritérií a dohody.

Poslanec OĽANO stále vidí priestor na dohodu

Práve diskusia v teréne s dotknutými subjektmi bude podľa neho základom pre zonáciu. Tam vidí priestor na dohodu konkrétnych stupňov ochrany konkrétnych území a ich zón, či už pôjde o bezzásahové územia, územia s vidinou bezzásahovosti v horizonte niekoľkých desiatok rokov či o územia, kde ostane lesné hospodárstvo trvalou súčasťou národného parku.

Šíbl: Treba to hodnotiť diferencovane

Poslanec OĽANO ďalej deklaroval, že aj pri obmedzení pohybu návštevníkov národných parkov či prírodných rezervácií vo vyššom stupni ochrany majú ostať možnosti výnimiek. Závisieť to má od viacerých faktorov, napríklad od hrozby pre ochranu územia. Skonštatoval, že neexistuje univerzálny model pre všetky chránené územia. „Treba to hodnotiť diferencovane v závislosti od toho, aké typy ekosystémov sa v danom území nachádzajú, aké sú zraniteľné alebo odolné voči pôsobeniu antropických aktivít vrátane voľného pohybu návštevníkov,“ ozrejmil.

Lindhart:  Šíbl nevyvrátil možnosť tunelovania peňazí

Patrick Linhart (Sme rodina) sa počas Šíblovho vystúpenia postavil pred rečnícky pult s papierom s nápisom „zakladateľ mimovládky ekoteroristov“. Po následnom prerušení rokovania papier zroloval a hodil do Šíbla, ktorý odchádzal od rečníckeho pultu. Tvrdí, že Šíbl nevyvrátil možnosť tunelovania peňazí určených na ochranu parkov prostredníctvom mimovládnych organizácií. „Mám indície, že celá reforma môže byť megakrádež, kde sa pod falošným rúškom ochrany môže pravdepodobne vytunelovať vyše miliardy eur. Takúto mimovládku založil aj dnešný poslanec Jaromír Šíbl,“ vyhlásil Linhart.

Poslanec Sme rodina: Prvý krát som použil transparent

Neskôr o svojom neštandardnom vystúpení v parlamente informoval aj na sociálnej sieti. „Dnes som v NRSR zákonným spôsobom vyslovil svoj nesúhlas s reformou národných parkov. Po prvý krát som použil transparent s poukázaním na to, že (akože) predkladateľ reforiem poslanec Šíbl je zakladateľom jednej z mimovládok, kde mám podozrenie, že sa potom môže pretransformovať čiastka z jednej miliardy eur. Tieto moje obavy neboli vyvrátené a preto som pristúpil k tomuto kroku,“ napísal poslanec za Sme rodina na facebooku, pričom zverejnil aj video, na ktorom je zachytený tiež štvrtkový incident z rokovacej sály NR SR.

VIDEO Kollárov poslanec označil predkladateľa reformy národných parkov za ekoteroristu

Zdroj: fb/patricklinhartposlanec

Šíbl túto kritiku považuje za dôkaz, že svoju prácu s cieľom ochrany prírody robí dobre. Linhartovi pripomenul, že pri potravinovom semafore mu „bol dobrý“ on aj celý klub OĽANO, pretože bez nich by neprešiel. „A nemal by si sa čím chváliť svojim voličom,“ adresoval mu s tým, že od neho očakával aspoň elementárnu dávku slušnosti.

V diskusii o návrhu budú pokračovať aj v piatok (5. 11.) od 9.00 h. Do diskusie sú ešte ústne prihlásení štyria poslanci. Hnutie Sme rodina avizovalo, že reformu nepodporí, návrh kritizuje práve najmä poslanec Linhart.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina)
  2. Eštebák Budaj musí vysvetľovať
  3. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič
  4. Protest proti reformám národných parkov.
  5. poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Incident v parlamente, kollárovec varoval: Hrozí miliardový tunel, to nedovolím!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti