eReport.sk
Foto: facebook

VIDEO Fico: Zahrali neuveriteľnú hru, aby si chránili svoje zadky!

Robert Fico sa aj dnes prihlásil o slovo. Včerajšie neschválenie ruskej vakcíny Sputnik V ho nenechalo chladným a tak pred obedom zvolal tlačovku. Na nej sa však nevenoval len vakcinácii, ale obtrel sa aj o Matoviča a jeho vine na obetiach koronavírusu: „Matovič je jeden veľký omyl”, zdôraznil takmer na konci.

Odmietnutie nákupu vakcíny Sputnik V je prejavom protiruského postoja, ktorý bude ohrozovať záujmy ľudí na Slovensku. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico. Krok vlády, ktorá neprijala uznesenie o nákupe, označil za hru. V skutočnosti podľa neho vláda nechcela vakcínu zaobstarať. Kabinet chce podľa Smeru-SD ustupovať záujmom západných mocností, je jednostranne orientovaný a neželá si rovnováhu.

V ústrety západným predstavám?

Fico vyhlásil, že vo štvrtok sa skončila vyvážená slovenská zahraničnopolitická orientácia. „To je očividne úmyselne protiruské, pretože vláda SR tým niečo sleduje,” skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Vláda chce podľa neho vychádzať v ústrety západným predstavám.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že nie je prívržencom očkovania, ale presadzuje, aby boli vakcíny k dispozícii, ak ich ľudia chcú. Nikto vo vláde podľa neho v skutočnosti nechcel ruskú vakcínu. „Nech nám tu nerozprávajú o vete, na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta, je tam len hlasovanie, môžete byť za, proti alebo zdržať sa,” skonštatoval. Ak premiér Igor Matovič presadzoval Sputnik V, mal sa podľa Fica schváliť. Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková podľa neho nemohli mať vo vláde takú váhu, aby presadili zablokovanie nákupu.

Využili naivitu Remišovej, tvrdí Fico

 „Prečo tej časti verejnosti, ktorá verí, že očkovanie je dobré v boji proti pandémii, nedáme tú šancu? No, lebo Rusko. Celý problém, ktorý včera vznikol, bol z toho dôvodu, aby si zabezpečili krytie vo svojich svinstvách, ktoré robia. Tak povedali, že do tohoto nepôjdeme a zahrali neuveriteľnú hru. Prečo, aby si oni chránili svoje zadky a aby ich hladkali po hlave v Bruseli a vo Washingtone, trestajú ľudí na Slovensku a nemôžu mať prístup k tejto vakcíne?,“ pýta sa predseda strany Robert Fico. To, čo sa včera na vláde stalo bola podľa Roberta Fica obyčajná hra, pričom využili naivitu V. Remišovej, ktorá sa ako protiruská politička do toho pustila a vedia, že za to budú pochválení.

Každá vakcína je zbraň? Pýta sa Blaha

Podpredseda strany Ľuboš Blaha sa vyjadril, že včerajšie vyjadrenia V. Remišovej, napriek tomu, že sú spolu s I. Matovičom najväčší obhajcovia očkovania, sú tým najväčším víťazstvom antivaxerov. “Povedala totiž, že vakcína je zbraň. Teda sa pýtam, či nám podpredsedníčka vlády odkazuje, že každá vakcína, či už je z Ruska alebo z USA,  je biologickou zbraňou. Navyše povedala, že Slováci nemôžu byť opäť pokusnými králikmi,” pripomenul Blaha, ktorý otvoril otázku experimentálnej liečby. “Vláda I. Matoviča  okrem blokovania ruskej vakcíny blokuje aj liek, ktorý sa používa na liečbu Covid-u. Prečo vláda blokuje liek, ktorý zaberá? Na Slovensku sa zjavne môže iba umierať, nie liečiť, ani vakcinovať,” skonštatoval Blaha.

Zdroj: Youtube Smer-SD

Štyri svetové strany podľa SMER-SD

Smer-SD bude podľa Fica vždy presadzovať politiku, že svet má štyri svetové strany. Spomenul tiež Bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej sa podľa neho prejavili “chúťky” tejto vlády označovať Rusko ako strategické nebezpečenstvo. Fico tiež deklaroval, že Slovensko patrí do európskeho priestoru a vyzdvihol dôležitosť nášho členstva v EÚ. Upozornil, že treba zároveň presadzovať medzinárodné právo.

Vláda vo štvrtok neschválila uznesenie o nákupe vakcíny Sputnik V. Členovia kabinetu oznámili, že ho vetovala strana Za ľudí. Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou.

Premiér i minister zdravotníctva Marek Krajčí reagovali, že uznesenie bolo napísané ústretovo a mnohí Slováci chceli vakcínu využiť. Šéfka Za ľudí Remišová uviedla, že akúkoľvek vakcínu môžeme na Slovensku používať až po jej registrácii Európskou liekovou agentúrou. Nie je podľa nej pravdou, že by strana Za ľudí celkovo odmietla diskusiu o Sputniku. Na vláde podľa nej nedostali ani písomné informácie o možných dodávkach vakcín z Ruska.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.