eReport.sk
Robert Fico.(Smer-SD).
Robert Fico.(Smer-SD). foto: fb/r.fico

VIDEO Fico: Toto je korunný dôkaz toho, že Čaputová sa opäť radila s koalíciou!

Opozičný Smer-SD zabezpečí kvalifikované právne zastupovanie na Ústavnom súde (ÚS) SR v súvislosti s tým, že sa prezidentka Zuzana Čaputová obrátila na ÚS s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Garantuje to vo svojom vyhlásení šéf Smeru-SD Robert Fico. Doplnil, že ak by ÚS “znemožnil” referendum, jeho strana sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva. Doplnil, že svojím rozhodnutím Čaputová ukázala, že je prezidentkou vládnej koalície.

Fico vo videu na úvod upozornil na fakt, že vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) oznámila rozhodnutie hlavy štátu skôr ako samotná prezidentka.

“Pani Remišová dnes oznámila rozhodnutie prezidentky Slovenskej republiky, pani Čaputovej skôr, ako samotná prezidentka. O čom to svedčí? Je to korunný dôkaz toho, že prezidentka Čaputová sa opäť radila s predstaviteľmi vládnej koalície. Ja len dúfam, že tam nebola veľvyslankyňa USA. A dohodli sa, že referendovú otázku, aby zmarili referendum, dajú na Ústavný súd SR. Týmto svojim krokom prezidentka SR pani Čaputová potvrdila, že nie je prezidentkou všetkých, ale že je prezidentkou vládnej koalície a takých ľudí ako je Pročko a jemu podobných. Chcem zagarantovať za stranu Smer-SD, že zabezpečíme kvalifikované právne zastupovanie na Ústavnom súde, aby sme uspeli. Ak by sa stalo, že Ústavný súd bude pokračovať v šľapajach pani prezidentky, aby znemožnil referendum, tk sa určite obrátime na Európsky súd pre ľudské práva a dáme tomu takú váhu ako treba.,” zamýšľa sa šéf Smeru.

Podľa jeho ďalších slov “prezidentka dnes definitívne potopila priamu demokraciu. My sme predsa na Slovensku mali podobné dve referendá s podobnou otázkou, ale nikto ich ústavnoprávne nespochybnil.”

Zdroj: fb/robertficosk

Člen petičného výboru za Smer-SD Robert Bestro si myslí, že prezidentka prejavila politický postoj, považuje to za nevhodné. “Ak niekto pochybuje o tom, že vôľa 600.000 občanov je v demokracii pre autority záväzná, je na mieste upozorniť, že na Slovensku má ľud najvážnejšie slovo, pokiaľ ide o moc a jej priame alebo nepriame vykonávanie,” uviedol Bestro v stanovisku, ktoré zaslal hovorca Smeru-SD Ján Mažgút, Bestro ho zverejnil aj na sociálnej sieti. ÚS by mal podľa neho rozhodnúť v prospech konania referenda, “lebo vôľa ľudu je v demokracii najpodstatnejšia”. Znepokojuje ho tiež to, že Remišová vie o rozhodnutiach prezidentky skôr.

Zdroj: fb/robertbestromsd

Prezidentka v stredu uviedla, že považuje za správne vyriešiť všetky sporné otázky ešte pred vyhlásením referenda, aby neskôr nemohol byť spochybnený ani jeho priebeh a ani jeho výsledok. Hlava štátu deklarovala, že v prípade potvrdenia ústavnosti referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať v septembri. Na ÚS sa prezidentka obráti vo štvrtok (13. 5.), ten bude mať na posúdenie 60 dní.

Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585.000 ľudí. Iniciovali ju Hlas-SD, Smer-SD, pridala sa SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport