eReport.sk
Myslí to Čaputová s júnovým termínom vážne?
Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky strany Smer-SD. Reprofoto: fb/ robertficosk

VIDEO Fico pred kľúčovým hlasovaním: Chceme vytvoriť tlak, nemajú mandát pokračovať!

Fico pred kľúčovým hlasovaním usporiadal tlačovku. Definitívny termín predčasných volieb nie je, zdá sa, zrejmý ani niekoľko hodín pred hlasovaním v NR SR. Budú predčasné voľby v septembri? Alebo sa uskutočnia ešte pred letnými prázdninami? Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico dokonca v utorok krátko popoludní prišiel s informáciou, že nie je isté ani to, či sa v utorok bude o predčasných voľbách vôbec hlasovať!

VIDEO Fico o termíne volieb: Ani jeden z poslancov Smeru nezahlasuje za 30. september

Pripomíname, že situácie, kedy vláda nenazbierala v parlamente dostatok hlasov a odkladala dôležité hlasovania, sme už počas tohto volebného obdobia zažili niekoľkokrát.

Smer je proti septembru

Vláda sa možno spolieha, že opozícia zahlasuje za neskorší termín predčasných volieb. A to aj napriek výhradám a bez dohody. Minimálne Smer ústami svojho predsedu však tvrdí, že takýto variant hlasovania pre sociálnych demokratov neprichádza v úvahu.

Šéf Smeru-SD upozornil, že pokiaľ by sa nepodarilo schváliť žiaden z termínov, okamžite sa dá prísť s novým návrhom uznesenia a hlasovať o termínoch opäť.

„Teraz si všetci myslia, že keďže sme zástancami predčasných parlamentných volieb, že Smer – slovenská sociálna demokracia zahlasuje za 30. september. Tak vám tu teda oznamujem, že ani jeden z poslancov strany nezahlasuje za 30. september. Je našou povinnosťou vytvárať všetok možný politický tlak, aby sme prinútili rozpadnutú vládnu koalíciu zahlasovať za normálny termín predčasných volieb. Týmto normálnym termínom je buď máj alebo jún. Každý dobre vie, že 30. september v praxi znamená, že táto vláda v demisii bude až do 31. októbra, čiže si prakticky vypýtali od vlády rozpadnutej 15. decembra prakticky celý rok na pokračovanie vo vládnutí bez akéhokoľvek mandátu,“ povedal Fico.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lepšie ako nič?
  2. podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO)
  3. Boris Kollár (Sme rodina).
  4. Už by aj stačilo!

Šéf Smeru-SD upozornil, že pokiaľ by sa nepodarilo schváliť žiaden z termínov, okamžite sa dá prísť s novým návrhom uznesenia a hlasovať o termínoch opäť.

Ďalšie riziká

Smer vo svojom stanovisku upozornil aj na ďalšie riziká, ktoré vidí v septembrovom termíne volieb. Pri pohľade do NR SR je podľa strany vidieť obchádzanie Ústavy SR. A to v tom, že na niektoré návrhy, ktoré by normálne vláda predkladala, by potrebovala poverenie. Pretože je v demisii. Preto sa predstavitelia rozpadnutej koalície podľa Fica snažia obchádzať ústavu. A cez individuálne poslanecké návrhy sa pokúšajú dostať do parlamentu návrhy zákonov, ktoré by tam inak nemohli byť.

Otvorene vyhlasujú, že septembrový termín volieb je podstatný aj kvôli tomu, aby pozatvárali opozíciu.

Upozornil Robert Fico.

„Sľubovali ďalej, že budú riešiť veci okolo energetik. Budú riešiť otázku rozpadnutých verejných financií. Veď táto vláda zadlžila tento štát o ďalších 25 miliárd eur a má na covid viac ako 20 tisíc mŕtvych. Tiež otázku inflácie, pokiaľ ide o potraviny. A navyše otvorene vyhlasujú, že septembrový termín volieb je podstatný aj kvôli tomu, aby pozatvárali opozíciu,“ upozornil Fico na ďalšie reálie.

Parlament bol paralyzovaný aj v utorok

O uznesení o skrátení volebného obdobia, ktorým sa určí termín predčasných parlamentných volieb, majú poslanci hlasovať v utorok o 17.00 h. Poslanci neschválili program 81. schôdze parlamentu. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) rokovanie ukončil.  „Zvolám mimo harmonogram novú schôdzu s jedným bodom programu. Bude to o 17.00 h a bude sa hlasovať o uznesení o možnosti predčasných volieb,“ reagoval v utorok Kollár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico pred kľúčovým hlasovaním: Chceme vytvoriť tlak, nemajú mandát pokračovať!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti