eReport.sk
Robert Fico (Smer-SD)
Robert Fico (Smer-SD). Foto: youtube.com

VIDEO Fico: Heger ešte pred získaním dôvery v parlamente, prvej pobozkal prsteň veľvyslankyni USA!

Opozičný Smer-SD vyzýva na opatrnosť voči “kategorickým” vyhláseniam k Rusku. Zároveň strana hovorí, že Slovensko musí poskytnúť Českej republike všetku pomoc, aby sa podozrenia súvisiace s výbuchom muničného skladu v roku 2014 v českých Vrběticiach riadne vyšetrili.

Pokiaľ sa podozrenia potvrdia, ide podľa Smeru-SD o mimoriadne vážnu situáciu. “Ak sa nepotvrdia, poslúžia len ako zámienka na eskaláciu vojenského konfliktu na východe Ukrajiny,” vyhlásila strana v stanovisku, ktoré zaslal hovorca Ján Mažgút. Vyhlásenie Smeru komunikoval aj šéf strany Robert Fico prostredníctvom videa, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. “Smer nemá žiadne ilúzie, pokiaľ ide o mocnosti, či už na Západe alebo Východe, ale nikdy nebudeme nepotvrdenými podozreniami úmyselne podporovať zvyšovanie napätia medzi krajinami NATO a Ruskou federáciou,” uviedol Fico k videu.

Zdroj: fb/robertficosk

„Smer nebude nikdy nepotvrdenými podozreniami úmyselne podporovať zvyšovanie napätia medzi krajinami NATO a Ruskou federáciou. Nemá tiež žiadne ilúzie, pokiaľ ide o mocnosti, či už na Západe alebo Východe. Vojna v Iraku bola odôvodnená verejnými klamstvami USA na pôde OSN. Rovnako otvorene sme hovorili o anexii Krymu alebo o úlohe, ktoré zohrali niektoré veľvyslanectvá v Bratislave pri koordinácii protivládnych mítingov na Slovensku v roku 2018. Bude veľkým nešťastím, ak sa incident v Českej republike riadne nevyšetrí a neodôvodnené podozrenia budú navádzať k otvorenému vojenskému stretu medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorý by bol vo svojej podstate konfliktom medzi NATO a Ruskou federáciou. Konfliktom, do ktorého by bolo zatiahnuté aj Slovensko,“ uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Kritizuje premiéra aj prezidentku

Tento konflikt je podľa opozičnej strany popretím suverenity nášho štátu, je v príkrom rozpore s národno-štátnymi záujmami Slovenska mať dobré priateľské a vzájomne výhodné vzťahy s Ruskou federáciou, nehovoriac o slovanskom a historickom aspekte tohto vzťahu. „Suverénny postoj Smeru v zahraničnej politike je výraznejší pri pohľade na nového predsedu vlády SR E. Hegera, ktorý ešte pred získaním dôvery v NR SR, ako najvyššom orgáne štátu, prvej pobozkal prsteň veľvyslankyni USA. Tej veľvyslankyni, ktorá sa u prezidentky Z. Čaputovej osobne zúčastnila na riešení Matovičovej vládnej krízy,“ uviedol Robert Fico.  

Expremiér hovorí o štvavom burcovaní

Strana žiada prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, predstaviteľov vlády, ale aj predstaviteľov opozície, aby len z dôvodu podpory Západu neobviňovali akýkoľvek iný štát. “Solidarita s Českou republikou sa neprejavuje bezdôvodnými návrhmi na vyhostenie ruských diplomatov z územia Slovenskej republiky alebo nekritickými vyhláseniami, ktoré sú vo svojej podstate štvavým burcovaním,” podčiarkol Fico.

Heger na utorok zvolal Bezpečnostnú radu SR

Česká republika vyhostí 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti. Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

V súvislosti s udalosťami v Českej republike zvolal premiér Eduard Heger (OĽANO) na utorok (20. 4.) Bezpečnostnú radu SR. Podporu Českej republike vyjadrili prezidentka, premiér aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Ten v pondelok informoval, že Slovensko bude konať až po tom, keď bude mať “na stole” všetky fakty týkajúce sa udalostí v Českej republike. Rozhodnutie, ktoré padne, bude podľa Korčoka v prospech občanov a Slovenska.

Zdroj: ereport/tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport