eReport.sk
minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD)
minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) zdroj: tasr

VIDEO eReport v centre diania: Vláda po rokovaní informuje o eurofondoch a pláne obnovy


Pokiaľ sa v tomto roku nestihne zakontrahovať 2,5 miliardy eur v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027, pôjdu koncom roka do revízie a presunú sa na iné projekty. Uviedol to v utorok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) po rokovaní vlády.

Revízia operačného programu má podľa neho prebiehať od konca tohto roka až po prvý a druhý kvartál nasledujúceho roka. ,,Tieto peniaze sa presunú tam, kde sú projekty pripravené a kde vedia finančné prostriedky EÚ použiť. Samozrejme, musíme dodržiavať aj základné línie Európskej komisie, nemôžeme použiť všetky peniaze napríklad na vodu, kanalizáciu, cesty alebo rekonštrukciu budov. Musíme dodržiavať aj zelené opatrenia,“ objasnil Raši

V roku 2025 je potrebné vyčerpať 1,5 miliardy eur. Do konca roka 2026 treba vyplatiť ďalších 2,12 miliardy eur, v opačnom prípade sa podľa Rašiho budú musieť financie vrátiť.

V rámci plánu obnovy

Priamymi prijímateľmi priameho vyzvania v rámci plánu obnovy bolo určených niekoľko rezortov a subjektov. Účelom je digitálna transformácia úsekov verejnej správy a odstránenie rizika nenaplnenia dvoch cieľov. Vyplýva to z návrhu ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richarda Rašiho (Hlas-SD), ktorý v utorok schválila vláda.

Investície na transformáciu

,,Digitálna transformácia 34 procesov a úsekov, respektíve časti úsekov verejnej správy bude naplnená priamo určenými prijímateľmi, ktorí svojimi riešeniami prispejú k transformácii väčšieho počtu úsekov verejnej správy,“ uviedol predkladateľ s tým, že pre elimináciu nenaplnenia míľnikov budú podporené investície na transformáciu až 38 procesov a úsekov.

Za týchto prijímateľov boli určené Ministerstvo vnútra (MV) SR, Ministerstvo financií (MF) SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR), Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Realizácia míľnikov

Realizácia míľnikov prostredníctvom priamych vyzvaní je podľa predkladateľa najefektívnejším spôsobom pre naplnenie dvoch cieľov digitálnej transformácie. V ich implementácii podľa neho neprišlo v uplynulom období k významnému posunu, čo zvýšilo riziko ich nenaplnenia.
V rámci plánu obnovy sú tieto projekty zaradené do Komponentu 17 Digitálne Slovensko, Investícia 2: Digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy.

Vláda po rokovaní informuje o eurofondoch a pláne obnovy

Systém spolupráce štátu pri dotáciách s verejnosťou by mal byť jasnejší

Systém spolupráce štátu a samospráv s občianskym sektorom a výber jeho zástupcov v oblasti eurofondov by mal byť jasnejší. Vyplýva to z dokumentu Uplatňovanie princípu partnerstva v oblasti politiky súdržnosti Európskej únie v podmienkach Slovenskej republiky, ktorý v utorok schválila vláda.

Účasť zástupcov občianskej spoločnosti na riadení eurofondov by mala byť podľa dokumentu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR transparentnejšia a otvorenejšia.
,,Doterajšia aplikačná prax poukázala na nedostatky nastaveného systému riadenia spolupráce a partnerstva so zástupcami občianskej spoločnosti. Je nevyhnutné do tohto systému priniesť otvorenosť, transparentnosť a nastaviť jednoznačné procesné kritériá,“ píše ministerstvo v materiáli.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mníšek nad Hnilcom
  2. Nelegálny obchod príslušníka Zboru väzenskej a justičnej stráže
  3. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok
  4. predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)

Štát vypracuje metodické usmernenie

Okrem toho štát vypracuje metodické usmernenie pre nomináciu a výber zástupcov občianskej spoločnosti pri riadení eurofondov. Ministerstvo chce touto zmenou otvoriť proces riadenia fondov pre relevantné neziskové organizácie.

Zdroj: tasr/e-report

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO eReport v centre diania: Vláda po rokovaní informuje o eurofondoch a pláne obnovy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre