eReport.sk
Igor Matovič (OĽaNO), foto: tasr

VIDEO Čo nás čaká v roku 2021: Voľba šéfa polície či špeciálneho prokurátora. A, čo výmena vlády?

Čo si pre nás pripraví nový rok? Ten predchádzajúci nám skomplikoval životy poriadne krušnými chvíľami, no zároveň priniesol aj množstvo významných momentov. Parlamentné voľby prepísali na Slovensku od základov politickú mapu a čakala nás aj výmena na najvyšších poschodiach niektorých štátnych inštitúcií. Rok 2021 na tom bude podobne. Čaká nás čerstvá posila na čele policajného zboru či špeciálnej prokuratúry a často sa skloňujú aj predčasné voľby. Zapíše sa tento rok do histórie, ako ten, keď skončila vláda Igora Matoviča?

Nový šéf polície

Kto bude šéfovať mužom zákona? Aj na túto otázku nájdeme odpoveď v roku 2021. Po tom, ako sa na čelo rezortu vnútra postavil po voľbách Roman Mikulec, miesto policajného prezidenta opustil Milan Lučanský.

Logicky sa tak začalo hovoriť o voľbe na tento prominentný post. Rezort vyhlásil „výberko“ 28. septembra a záujemci mohli posielať prihlášky do 30. novembra. Tie poslali štyria, no podmienky nakoniec splnili len dve mená. A ide o naozaj známe tváre. Peter Kovařík v súčasnosti policajnému zboru dočasne šéfuje a za Roberta Fica viedol protikorupčný odbor na úrade vlády.

O lukratívny džob zabojuje aj Štefan Hamran. Ten stojí na čele protiteroristickej jednotky kukláčov tzv. Lynx komando. Elitní policajti s visačkou v podobe rysa na uniforme napríklad zasahovali pri zadržaní podozrivých v kauze vraždy Jána Kuciaka. V poslednom čase zarezonovala ich činnosť počas masívneho zadržiavania aj bývalých funkcionárov polície či justície.

VIDEO: Súd poslal obvinených z akcie Judáš do väzenia

Komando so znakom rysa sa, ale mihlo aj pri ďalšom poriadnom úlovku. A to pri obsadení budovy Penty v Petržalke, potom čo polícia zadržala jej spolumajiteľa Jaroslava Haščáka.

Jaroslava Haščáka sprevádzajú elitní policajti. Foto: tasr

Voľba policajného prezidenta bude mať zrejme poriadne trpkú príchuť. Len pred niekoľkými dňami totiž vo väzbe spáchal samovraždu exšéf polície Milan Lučanský. Kandidáti na policajný post sa podrobia verejnému vypočúvaniu pred špeciálnou sedemčlennou komisiou. Tá spolu s ministrom nakoniec vyberie finálneho kandidáta.

Veľké voľby u susedov

Slováci si už svoj parlament zvolili v predchádzajúcom roku a podobne dôležité voľby čakajú aj našich západných susedov. Ovplyvnia takto významné voľby nášho bezprostredného suseda aj samotné Slovensko? Čo si o tom myslí politológ Radoslav Štefančík. „Zo slušnosti by sme mohli povedať, že voľby v Českej republiky sú pre nás dôležité, ale realita hovorí, že nám to môže byť šuma fuk,“ začal otvorene odborník. Ako sám podčiarkol, tradícia hovorí, že voľby môže u susedov vyhrať ktokoľvek, vzťahy medzi bratskými štátmi zostanú bez poškvrny.

Českú republiku čakajú tento rok parlamentné voľby. Foto: tasr

„Nový predseda vlády sa pravdepodobne najskôr zastaví v Bratislave a potom v ďalších štátoch V4, prípadne v Bruseli. To ostatné ostane na rovnakej úrovni. Toto už nie sú predstavitelia strán, ktoré sa ideologicky buď zhodujú a potom sú vzťahy ešte lepšie, prípadne sú ideologicky na odlišných stranách, ale diplomacia nepustí, a predsa sa tvária ako priatelia,“ myslí si Štefančík. Voľby v Českej republike by sa mali uskutočniť začiatkom októbra tohto roku.

Voľby na špeciálnej prokuratúre

Koniec starej garnitúry? Po tom, ako do vedenia generálnej prokuratúry zasadol nový šéf Maroš Žilinka, podobný scenár tento rok čaká aj špeciálnu prokuratúru. Na prvom menovanom úrade si nedávno pobalil kufre Jaromír Čižnár a na druhom Dušan Kováčik, ktorý si ich, ale rovno vybalil vo väzobnej cele. Najmocnejší muž špeciálnej prokuratúry bol totiž nedávno zadržaný vo veci korupcie a obvinený z podporovania zločineckej skupiny. Predpokladá sa, že nového špeciálneho prokurátora by volil parlament v druhej polovici februára tohto roku.

Kováčik
Za mrežami je v súčasnosti aj exšéf špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik. Foto: tasr

Uchmatnúť lukratívne miesto sa snažia najmä dve známe mená. Svoju kandidatúru potvrdil exminister spravodlivosti Daniel Lipšic, ktorý zastupuje rodinu Kuciakovcov. Po novom bude Lipšicov konkurent aj Ján Šanta. Ten nedávno neuspel vo voľbe šéfa generálnej prokuratúry. Šanta je vedúcim oddelenia majetkovej kriminality odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry, kde pôsobí ako prokurátor od začiatku, teda od roku 2004. Šanta, ako prokurátor vystupoval v prípadoch nebankoviek BMG invest a Horizont Slovakia, daňových káuz Kráľa Zemplína Mikuláša Varehu či kauze okolo možného falšovania zmeniek voči televízie Markíza.

Daniel Lipšic kandiduje na čelo špeciálnej prokuratúry. Foto: tasr

Predčasné voľby?

Vláda Igora Matoviča ešte neúraduje ani rok a už sa okolo jeho vládneho kabinetu skloňujú pohrebné výrazy ako predčasné voľby. Klincom do politickej rakvy premiéra sa môže stať aktuálna koronakríza. Odborníci síce Matoviča chválili za zvládnutie prvej vlny pandémie na Slovensku, no v súčasnosti mu pripravila naozaj krušné chvíle neutíchajúca druhá vlna. „Vládna koalícia momentálne disponuje ústavnou väčšinou, t. j. tou väčšinou, ktorá je potrebná na skrátenie volebného obdobia. Pokiaľ vydrží koalícia pokope, nevidím spôsob, ako by k predčasným voľbám malo dôjsť,“ prognózuje politológ Štefančík.

Politológ Radoslav Štefančík podčiarkol, že kritickými môžu byť vzťahy v koalícii. Foto: eReport

A v akom stave je teda samotná koalícia? Práve medzi jej partnermi to pravidelne poriadne iskrí. Najnestabilnejsšou dvojicou je premiér a minister hospodárstva Richard Sulík. „K skráteniu volebného obdobia, teda môže prísť len rozkolom vo vládnej koalícii. A ten nemožno vylúčiť. Hlavní aktéri koaličného napätia –Matovič a Sulík – už raz výrazne pomohli k pádu vlastnej vlády. Takže to môžu zopakovať. Jedine len, že by sa poučili z vlastnej chyby, keď pomohli poslať Ivetu Radičovú do politického dôchodku, ale zároveň pomohli Robertovi Ficovi nielen k neobmedzenému vládnutiu, ale k prerastaniu štátnej zložky moci s mafiou,“ udrel rázne na politikov odborník.

Rekonštrukcia vlády?

Pravdepodobnejší scenár, ako predčasné voľby je, ale rekonštrukcia vlády. S tou mal skúsenosti aj expremiér Robert Fico. Ten po vražde Jána Kuciaka odstúpil z čela vlády a jeho kabinet čakala obmena. No môže niečo podobné postretnúť aj čerstvého premiéra Igora Matoviča? Mohlo by dokonca pre vyostrené vzťahy v koalícii dôjsť k demisii šéfa vlády?

Čoraz častejšie sa špekuluje o výmene Igora Matoviča na čele vlády. Foto: tasr

Štefančík si myslí, že paradoxne práve Matovič je ten, kto politické partnerstvo drží pokope. „Zmyslom jeho politiky je totiž torpédovať. Od momentu vstupu do politiky torpéduje hlava nehlava. Či cudzích či vlastných. Či Roberta Fica, či vládu Ivety Radičovej. Ak by bol Igor Matovič v rovnakej pozícii, ako za Radičovej vlády, jeho torpédovanie by bolo ešte intenzívnejšie. Osobne si neviem predstaviť, že s torpédovaním prestane, ak odíde z pozície predsedu vlády. To by totiž zároveň musel odísť z postu predsedu OĽaNO a z politiky vôbec. A to je málo pravdepodobné. Odísť z OĽaNO je ako odísť z vlastnej firmy a nechať majetok cudzím ľuďom,“ analyzuje politológ.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čo nás čaká v roku 2021: Voľba šéfa polície či špeciálneho prokurátora. A, čo výmena vlády?