eReport.sk
Erik Magál, obhajca bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kovačika.
Erik Magál, obhajca Dušana Kováčika. Foto: tasr.

VIDEO Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva naďalej vo väzbe. Rozhodla o tom v utorok podvečer zákonná sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Pamela Záleská. Ako informovala médiá, Dušan K. zostáva vo väzbe kolúznej a tzv. preventívnej. Zadržali a obvinili ho 22. októbra 2020.

“ŠTS dnes rozhodol o väzbe už obžalovaného Dušana K. s tým, že rozhodol o jeho ponechaní vo väzbe a konštatoval dôvody aj kolúznej, aj preventívnej väzby. Zároveň samostatným výrokom zamietol jeho žiadosť o prepustenie z väzby na slobodu a túto mu ani jedným z ponúkaných inštitútov nenahradil. Bol nariadený aj termín hlavného pojednávania na 7. až 9. a následne na 13. až 15. júla tohto roku,” priblížila zákonná sudkyňa ŠTS.

Ako informoval obhajca obvineného Erik Magál, voči rozhodnutiu sudkyne podali sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Neverejné zasadnutie a výsluch s Dušanom K. sa začali v utorok o 9. hodine. Dušan K. po prvý raz od svojho minuloročného zadržania požiadal o prepustenie z väzby.

“Nazdávam sa, že dôvod väzby u Dušana K. jednoznačne neexistuje. Podrobne sme to argumentovali v písomnej žiadosti o prepustenie z väzby. Ja naďalej trvám na tom, že tým, že sa môj klient vzdal funkcie špeciálneho prokurátora, tým, že mu bol pozastavený výkon funkcie prokurátora, toto sú skutočnosti, ktoré z môjho pohľadu jednoznačne vylučujú prítomnosť a existenciu dôvodu preventívnej väzby a zároveň aj kolúznej väzby. Takže práva prokurátora nemá v súčasnosti,” zdôraznil advokát.

Podľa jeho slov vyšetrovanie bolo ukončené a boli vykonané všetky dôkazy v priebehu prípravného konania. Magál je presvedčený o tom, že ďalšie trvanie väzby teda nie je nevyhnutné, a podmienky z jeho pohľadu jednoznačne neboli splnené.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na súd obžalobu na Dušana K. obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov 20. apríla. Dušana Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Kováčik odvtedy nepožiadal o prepustenie z väzby. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka nedávno nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Kováčika Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Koncom marca Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur od podnikateľa Petra K. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa R.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport