AKTUALIZOVANÉ – Od pondelka 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Po piatkovom online rokovaní vlády to vyhlásil predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Vláda zároveň prijala uznesenie, ktorým sa od pondelka zásadne mení prístup k riadeniu rôznych protipandemických opatrení. Núdzový stav sa na Slovensku od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Aj o tom rozhodla v piatok vláda.
Vláda pri predĺžení núdzového stavu vuyužila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu z konca minulého roka.
Núdzový stav opäť dodatočne bude schvaľovať plénum
Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má to byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike. Uznesením z 31. decembra 2020 vláda obmedzila slobodu pohybu a pobytu do 24. januára, po ďalších úpravách ho predĺžila do nedele 7. februára.
Lepšie regióny sa vyhnú testovaniu každý týždeň
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) informoval, že potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19, ktoré nie je staršie ako sedem dní, sa na Slovensku nebude vyžadovať od pondelka (8. 2.), ale až od stredy (10. 2.). „Ak bude nejaký región v lepšej fáze, periodicita testovania nemusí byť každých sedem dní, ale každých 14 či 21 dní,“ oznámil. Ak niekto cestuje do zamestnania MHD, regionálnym autobusom či vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. „Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou,“ poznamenal Krajčí.
O otvorení škôl má rozhodnúť regionálny hygienik
Šéf rezortu zdravotníctva zároveň uviedol, že v okresoch, ktoré sú v čiernej fáze, sa školy neotvoria. „Regionálne úrady verejného zdravotníctva v takýchto okresoch zakážu výučbu na školách,“ povedal minister. V bordových regiónoch má regionálny hygienik zhodnotiť, či je situácia vhodná, aby deti nastúpili do školy. Krajčí poznamenal, že rodičia sa môžu zároveň slobodne rozhodnúť, či svoje dieťa dajú do školy alebo bude pokračovať v dištančnom vzdelávaní.
Na cestu do prírody v rámci okresu bez testu
Vláda sa na svojom piatkovom rokovaní zhodla na tom, že po novom nebude potrebné potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody v rámci okresu. Povolené budú aj cesty do prírody aj do iných okresov, avšak tu sa už budú musieť vedieť ľudia preukázať testom s negatívnym výsledkom.
Krajčí víta, že COVID automat bude taký, ako ho odporučili epidemiológovia. Na Slovensku podľa jeho slov budú viac-menej platiť také opatrenie ako v posledných dňoch. „Sme v čiernej zóne. S výnimkou prírody nedochádza k uvoľneniam,“ skonštatoval minister. Medzi takzvané čierne okresy na Slovensku aktuálne patrí Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.
V čiernych okresoch, ktorých je podľa aktuálnych dát na celom Slovensku deväť, bude treba od stredy (10. 2.) disponovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19 nie starším ako sedem dní na chodenie do práce. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v piatok po rokovaní vlády. Testovať sa bude treba aj v bordových a ďalších okresoch, avšak menej často.
Vláda sa vrátila k pôvodnému odporúčaniu
Ako spresnil Krajčí, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) chcel, aby sa v najlepších regiónoch nevyžadoval negatívny test od zamestnancov. Keďže však nepodporil prijaté uznesenie, tak sa vláda vrátila k pôvodnému odporúčaniu. „Budeme síce diferencovať jednotlivé regióny, ale len čo sa týka platnosti testu, tak to v podstate bolo aj myslené,“ dodal Krajčí.
Slovensko sa rozdelí, platnosť testov bude rôzna
Celá krajina je v čiernej zóne, čiže všetky opatrenia platia, avšak, ak je nejaký región v lepšej farbe, v tom prípade nemusí mať periodicitu testovania ľudí chodiacich do práce každých sedem dní. „Pokiaľ sa budú nachádzať v okresoch, ktoré sú v druhom stupni varovania alebo v prvom stupni varovania, tu sa zamestnanci potrebujú testom preukazovať až 15. februára a pokiaľ ich okres ostane v tomto druhom stupni varovania, bude im stačiť len 14-dňový test,“ zdôraznil Krajčí. Keďže v prvom stupni varovania je len okres Veľký Krtíš, ak si svoju epidemiologickú situáciu nezhorší, jeho obyvateľom (zamestnancom) bude stačiť 21-dňový test na povolenie ísť do zamestnania.
Verejná doprava je vysoko riziková, tvrdí Krajčí
Minister však zdôraznil, že ak niekto cestuje do zamestnania prostriedkami hromadnej dopravy, autobusom, vlakom, bude sa musieť testovať každých sedem dní. Platí to pre celé územie SR, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou. Pri týchto prostriedkoch je totiž veľmi vysoké riziko nákazy novým koronavírusom.
Záhradkárske potreby by sa mali otvoriť. Uviedol to vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) na sociálnej sieti po piatkovom online zasadnutí vlády.
Sulík ani Korčok uznesenie nepodporili
„Prešlo nám otvorenie záhradkárskych potrieb! Práve sme skončili rokovanie vlády, kde sa prijali nové opatrenia v boji s ‚hnusobou‘,“ napísal Sulík a pripomenul, že už v minulosti koaličná strana SaS avizovala, že nepodporí ďalšie celoslovenské testovanie, a toto slovo dodržala. Keďže sa koaličnej strane nepodarilo okrem otvorenia záhradkárstiev presadiť nič iné, za opatrenia v súvislosti s celoplošným testovaním minister Sulík so šéfom rezortu diplomacie Ivanom Korčokom (nominant SaS) nezahlasovali. „Testovať je potrebné v ohniskách. Avšak tie ohniská sú definované tak široko, že aj tak sa bude testovať cca trištvrte Slovenska,“ podotkol vicepremiér.
Otvorenie záhradkárstiev potvrdil aj minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na piatkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Považuje sa správne, aby sa ľudia dostali k sadeničkám alebo iným potrebám, keďže pobyt vonku pri záhradkárskej činnosti je podľa neho zdraviu prospešný.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Aké zmeny Slovákov čakajú? Núdzový stav sa opäť predĺži, takto sa zmenia pravidlá!