eReport.sk
Ján Mičovský., Foto: tasr

VIDEO a VEĽKÁ GALÉRIA Čo spôsobilo povodeň v obci Rudno nad Hronom? Mičovský má odpoveď!

V obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, kde došlo k pretrhnutiu nádrže a následnej povodni, bolo zanedbané hradenie bystrín. Prehrádzka, ktorá sa pretrhla, mala zrejme chybu v konštrukcii či údržbe. Na mimoriadnom výjazde v obci to uviedol minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Prehrádzka mala podľa Mičovského viac ako desať rokov a manipulačný poriadok k nej nebol zrejme dodržaný. „Aj dobre vybudovaná prehrádzka tak potom stratí zmysel,” poznamenal. Povodie má 1200 hektárov a všetky potoky smerujú na prehrádzku, ktorá bola pretrhnutá. Agrorezort kontaktoval hydrometeorológov, ktorí potvrdili, že na jeden meter štvorcový spadlo 35 milimetrov zrážok, čo je 450 000 kubíkov vody. „To je obrovské množstvo,” skonštatoval Mičovský.

Lesníci s čistým svedomím

Minister tvrdí, že lesníci majú v tomto prípade čisté svedomie, pretože analýza a evidencia ukázali, že v okolí vyrúbali len dvojpercentnú plochu lesa. Nedostatky Mičovský vidí najmä v hradení bystrín. V rámci toho sa budovali nové prehrádzky, zároveň sa udržiavali staré. Kedysi to bola vysoká špecializácia lesníkov, v súčasnosti sa však na to nevymedzuje dostatok financií. „Keďže sme túto činnosť zanedbali, treba považovať prípad v Rudne nad Hronom za memento, pretože takýchto prehrádzok bolo vybudovaných stovky až tisíce, ktoré buď zanikli, alebo sú nefunkčné,” povedal šéf agrorezortu. Považuje za potrebné, aby sa táto činnosť vrátila do kancelárií ministerstva, lesníckych škôl a prevádzok.

Financiách na hradenie by sa podľa Mičovského mohli použiť aj z plánu obnovy. Chce na tom spolupracovať s ministerstvom životného prostredia.

Nádrž v Rudne nad Hronom sa pretrhla v pondelok (17. 5.) podvečer. Po pretrhnutí zomrela jedna osoba. Voda pretekala cez celú obec a zatopila pivnice rodinných domov. Hasiči pokračovali v odčerpávaní vody zo zatopených pivníc, priestorov a ulíc aj v noci. Na situáciu sa prišiel pozrieť premiér Eduard Heger (OĽANO), štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča a prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek.

Hrádza s množstvom chýb a nedostatkov

Technické riešenie hrádze, ktorá sa v pondelok (17. 5.) pretrhla a spôsobila v obci Rudno nad Hronom povodeň, malo veľa chýb. Podľa riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podnikuRóberta Hoka bolo vodozádržné riešenie pre danú oblasť zvolené nevhodne.

„Zadržiavanie vody v krajine rôznymi prehrádzkami má svoj význam, tu bola zvolená zlá forma. Každá takáto stavba, ktorá má viac ako štyri metre, musí byť zaradená do technicko-bezpečnostného dohľadu, čo sa v Rudne nad Hronom nestalo,“ uviedol Hok. Ako dodal, povodňová situácia by v obci v dôsledku intenzívnych dažďov zrejme vznikla aj bez hrádze, situáciu však zhoršilo jej pretrhnutie.

Záplavy v obci Rudna nad Hronom – Foto: tasr, Facebook Polícia SR

Vodozádržné opatrenie nad obcou Rudno nad Hronom bolo podľa SVP vybudované v rámci Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenskej republiky v rokoch 2010 až 2012. Stavba bola realizovaná na lesnom toku, ktorý SVP prebral do správy od Lesov SR tento rok.

„Prevzatím toku do správy sa SVP zaoberá problematikou zabezpečenia protipovodňovej ochrany obyvateľov obce a ich majetku. Do aktualizácie Plánu manažmentu povodňových rizík bol zaradený aj Rudniansky potok. Bývalý správca toku Lesy SR má spracovanú projektovú dokumentáciu na projekt, v rámci ktorého sa navrhuje oprava jestvujúcej úpravy toku a vybudovanie nového lichobežníkového profilu, ktoré SVP navrhuje doplniť o rekonštrukciu pôvodného historického tajchu,” uviedol hovorca SVP Marián Bocák.

Zdroj: Facebook Polícia SR

Hasiči odstraňujú následky povodne

Hasiči naďalej zasahujú v obci. „Odstraňujú následky povodne, čistia a dezinfikujú studne a zdroje pitnej vody a odstraňujú nánosy bahna z ulíc a dvorov rodinných domov,“ informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Podľa nej na mieste sú profesionáli z Novej Bane a z Pliešoviec a dobrovoľní hasiči z obcí Nová Baňa, Hodruša Hámre, Horné Hámre a Orovnica. „Na mieste je prítomný aj predseda vlády SR Eduard Heger, minister vnútra SR Roman Mikulec a prezident HaZZ Pavol Mikulášek,“ dodala.

Po pretrhnutí hrádze v obci Rudno nad Hronom zomrela v pondelok (17.5.) jedna osoba. Voda pretekala cez celú obec, zatopila pivnice rodinných domov a poškodila aj osobné autá.

Finančná pomoc obci

Povodňou zničenú obec Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica navštívil v utorok predpoludním premiér Eduard Heger. Po stretnutí so starostom Mariánom Šurjanským prisľúbil obci súčinnosť pri odstraňovaní následkov povodne i finančnú pomoc.

„Okamžite, ako pán starosta vyčísli škody, ktoré nastali, uvoľním financie z rezervy premiéra, aby sme pomohli aj finančne. Situácia je veľmi vážna, toto sú chvíle, kedy ľudia prichádzajú o svoje istoty,“ uviedol Heger. Ako dodal, štát bude spolupracovať so samosprávou, aby sa obyvatelia zničenej obce mohli čo najskôr dostať späť do bežných životov.

Zdroj: tasr

Premiér na mieste tragédie vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým po bývalom starostovi, ktorý počas prívalovej povodne prišiel o život. Poďakoval tiež občanom, dobrovoľníkom a všetkým zásahovým zložkám, ktoré sa zúčastňujú záchranných a likvidačných prác.

Podľa slov premiéra sa hrádza, ktorá pravdepodobne nevydržala nápor vody po intenzívnych dažďoch, už nebude dať opraviť. „Na mieste boli zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, aby posúdili situáciu a urobili následné kroky,“ potvrdil Heger. Povodeň spôsobila podľa starostu škody na majetku obyvateľov i samosprávy, presné čísla sú aktuálne v štádiu zisťovania.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport