eReport.sk
austronauti zľava Američanka Shannon Walkerová, Američania Victor Glover, Mike Hopkins a Japonec Soichi Noguchi pred štartom kozmickej lode Crew Dragon. Foto: tasr/ap

Vesmírna loď spoločnosti SpaceX s posádkou odštartovala k ISS

Kozmická loď Crew Dragon spoločnosti SpaceX v nedeľu miestneho času úspešne odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride, odkiaľ prepraví štyroch astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Ide o druhý vesmírny let spoločnosti SpaceX s posádkou – po skúšobnom lete s dvoma astronautmi z mája – a prvú takúto riadnu prepravu astronautov na IIS, ktorú pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vykonala súkromná firma. NASA uplynulých deväť rokov od zastavenia programu raketoplánov využívala na tento účel služby ruských rakiet Sojuz.

K stanici dorazia po 27 hodinách

Loď Crew Dragon, ktorú na obežnú dráhu nesie raketa Falcon 9, privezie na ISS amerických astronautov Michaela Hopkinsa, Victora Glovera a Shannon Walkerovú a Japonca Soičiho Nogučiho. K stanici by mali doraziť v pondelok neskoro večer – po 27 a pol hodine plne automatického letu – a zostanú tam do jari budúceho rok.
„Je to ďalší historický moment,“ vyhlásil riaditeľ NASA Jim Bridenstine ešte v piatok. „Nemýľte sa však: pri každom lete sa vyžaduje opatrnosť,“ dodal vo vyjadrení, ktoré sa potvrdilo, keď pôvodne plánovaný čas štartu preložili o deň v dôsledku nepriaznivého počasia.

Zakladateľ a riaditeľ SpaceX, podnikateľ Elon Musk, pozeral štart z izolácie

Na štart pricestoval na Floridu z Washingtonu americký viceprezident Mike Pence, ktorý predsedá Národnej rade pre vesmír pri úrade prezidenta USA. Zakladateľ a riaditeľ SpaceX, podnikateľ Elon Musk, bol však nútený sledovať udalosť z izolácie. Ako napísal na sociálnej sieti, s najväčšou pravdepodobnosťou má mierny priebeh ochorenia COVID-19. Bezpečnostné opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou zasiahli aj prípravy na let. Astronauti boli v karanténe so svojimi rodinami od októbra. Všetok personál na zemi mal rúška a počet hostí v Kennedyho vesmírnom stredisku bol obmedzený.

Za bránami strediska očakávali podľa AP možno až státisíce divákov na neďalekých plážach a v mestách. NASA vyjadrila obavy, že štart cez víkend – spojený s pôsobivou nočnou kulisou – by mohol viesť k šíreniu nákazy. Agentúra preto vyzvala ľudí, aby nosili rúška a zachovávali bezpečné odstupy. Podobné žiadosti pri štarte prvého letu SpaceX s posádkou 30. mája zostali nepovšimnuté, približuje AP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vesmírna loď spoločnosti SpaceX s posádkou odštartovala k ISS

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne