eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Veľký návod lekára ako zvládnuť tretiu vlnu: Čo robiť, aby nás to na jeseň znova nezložilo!

Tretia vlna koronavírusu príde koncom leta alebo začiatkom jesene. Na tomto panuje medzi odborníkmi konsenzus. Rozchádzajú sa len v jej sile a dôsledkoch. Ako sa na ňu však môžeme pripraviť tak, aby nás neprekvapila a jej vyčíňanie sa nás dotklo v najmenšej možnej miere? Portál eReport oslovil s touto otázkou lekára a slovenského experta zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozefa Šuvadu, ktorý pre čitateľov pripravil desatoro prípravných odporúčaní.


Podľa doktora Šuvadu sa môžeme vyhnúť nepríjemným následkom tretej vlny dvojakým spôsobom. A to preventívne ale aj represívne. Čo tým ale vlastne myslí? Opatrenia rozdelil po päť a päť do veľkého desatora.

Preventívne opatrenia:

  1. Uvážlivé cestovanie a výber podujatí hromadného charakteru na ktorých sa zúčastníme v nasledujúcom období.
  2. Podpora našich blízkych, kolegov a priateľov v zodpovednom a komunitnom prístupe vo vzťahu k obchádzaniu pravidiel pri návrate zo zahraničia alebo účasti na vysoko-rizikových aktivitách (či povolených ale s nedodržaním niektorého z pravidiel alebo „za zatvorenými dverami“).
  3. Ak ešte nie sme zaočkovaní, tak sa zaočkovať a s výberom očkovacej látky sa poradiť s odborníkmi (tak, aby očkovacia látka mala čo najvyšší účinok aj voči známym mutantom SARS-CoV-2).
  4. Podporiť ľudí v našom okolí, aby sa zaočkovali a ak majú pochybnosti alebo strach, napojiť ich na expertov v oblasti zdravotníctva alebo odporučiť im odborné stanoviská, ktoré vyvrátia mýty a klamstvá o očkovaní a podporia zodpovedanie ich otázok.
  5. Šírenie osvety v oblasti prevencie na sociálnych sieťach a podpora k zodpovednému a altruistickému správaniu.

Lekár Jozef Šuvada. – Foto: tasr

Ak však tieto odporúčania nezaberú, je viac ako isté, že príde k represívnym opatreniam. Aké to sú podľa experta WHO čítajte na ďalšej strane.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport