eReport.sk
foto: shutterstock

VEĽKÝ MANUÁL očkovania na COVID-19. Toto by ste mali vedieť!

Už o pár dní sa začne s očkovaním proti koronavírusu na Slovensku. Redakcia eReport.sk vám prináša odpovede na najčastejšie otázky. Informácie poskytlo priamo ministerstvo zdravotníctva.

Kde sa bude dať zaočkovať?

V našej krajine je aktuálne k dispozícii 25 miest, kde sa postupne bude uskladňovať a následne podávať očkovacia látka. Počet týchto miest sa bude postupne navyšovať, o ďalších miestach budeme aktuálne informovať. Na „štartovacej pozícii“ sú pripravené pracoviská v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Trnave. Očkovanie bude bez doplatku a na dobrovoľnej báze. Objednávať sa bude dať na konkrétne miesto v presný čas prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk.

Ako bude očkovanie prebiehať?

1. V deň očkovania pacient príde na daný čas na očkovanie s certifikátom o negatívnom AG teste na báze mRNA, platným max 24h. Tento test bude zdarma.

2. Identifikuje a eviduje sa očkovaný pacient

3. Overí sa vykonanie a negatívny výsledok antigénového testu

4. Pacient vyplní dotazník o svojom zdravotnom stave

5. Overí sa, že nie sú iné kontraindikácie k očkovaniu, najmä, že pacient nemá prejavy akútnej infekcie (horúčku, nádchu, kašeľ, bolesti hrdla)

6. Pacient podpíše informovaný súhlas s očkovaním a preočkovaním a dostáva potvrdenie o podaní očkovacej látky. Súčasne je upozornený, že po podaní vakcíny musí ostať v čakárni pre pacientov s podanou vakcínou.

7. Krátke oboznámenie s vykonaním vakcinácie, s nutnosťou 30 minútového čakania po vakcinácii a súčasné oboznámenie s predpokladanými vedľajšími účinkami – bolestivosť, začervenanie v mieste vpichu a eventuálne celkové prejavy – mierna horúčka, myalgie.

8. Po podaní očkovacej látky zostáva pacient v čakárni ambulancie 30 minút.

Aké môžem mať nežiadúce účinky po očkovaní?

Patria k ním bolestivosť, začervenanie v mieste vpichu a eventuálne celkové prejavy – mierna horúčka, myalgie. Po vakcinácii je nutné 30 minút počkať.

Pokiaľ ich mám, kde to mám nahlásiť?

Hlásiť nežiaduce účinky má povinnosť zdravotnícky pracovník, možnosť hlásenia majú aj pacienti.  Pokyny na hlásenia podozrení na nežiaduce účinky vakcín sú dostupné na stránke ŠUKL: https://portal.sukl.sk/eskadra/?act=EskadraMain&mId=1.

Môžem sa dať očkovať, ak som tehotná?

Informácie o použití vakcíny u osobitných skupín pacientov vrátane tehotných a dojčiacich žien sú súčasťou informácií o lieku  (konkrétnej vakcíny).

Sú vakcíny bezpečné?

Podľa vedca Pavla Čekana sú RNA vakcíny bezpečnejšie ako sme si mysleli. „Celkovo na svete bolo zaočkovaných asi 1,8 milióna ľudí, vážne vedľajšie účinky nie sú reportované. Ľudia, ktorí majú alergie na očkovanie sa budú odkladať na neskôr. Išlo o vedľajšie účinky, ktoré odišli do hodiny pri zásahu zdravotníkov. USA zaočkovala asi 600-tisíc ľudí a zatiaľ bolo hlásených päť takýchto prípadov,“ povedal v diskusnej relácii Braňo Závodský Naživo.

Správu budeme aktualizovať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VEĽKÝ MANUÁL očkovania na COVID-19. Toto by ste mali vedieť!