Max Verstappen, foto:instagram

Veľkú cenu Abú Zabí vyhral Max Verstappen, Hamilton na 3. mieste

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull triumfoval na Veľkej cene Abú Zabí, posledných 17. pretekoch seriálu F1. Za ním sa umiestnili Mercedesy druhého Fína Vallteriho Bottasa a tretieho Brita Lewisa Hamiltona.

Ten sa po minulotýždňovej absencii na VC Sachíru pre pozitívny test na Covid-19 vrátil do kolotoča F1. V sezóne 2020 získal už v predstihu svoj siedmy titul majstra sveta, čím sa v počte prvenstiev vyrovnal Michaelovi Schumacherovi. Na druhom mieste celkového poradia skončil Bottas, tretí bol Verstappen. Preteky v Abú Zabí boli pre viacerých jazdcov rozlúčkou v ich súčasných tímoch. Po sezóne 2020 zmenia pôsobisko Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo, Carlos Sainz i ďalší. Sezóna 2021 by mala odštartovať 21. marca v Austrálii. Posledné preteky sezóny mali pokojný štart, Verstappen si postrážil svoju prvú pole position v sezóne a poradie sa nezmenilo ani na ďalších priečkach. Trojica Verstappen – Bottas – Hamilton zvyšovala svoj náskok.

Jej únik pribrzdil virtuálny safety car v 10. kole, keď Sergia Pereza v jeho posledných pretekoch vo farbách Racing Pointu zradil motor a musel odstúpiť. Väčšina pretekárov, vrátane elitnej trojice, to využila na návštevu boxov. Ani to však nezamiešalo poradím a sporadické súboje boli vidno iba mimo pódiových pozícií. V 25. kole zaujal Stroll, ktorý nakrátko vyšiel mimo trate. Ďalší priebeh pretekov nepriniesol veľa dramatických momentov a ani situácia na čele poradia sa nezmenila. Verstappen tak na záverečných pretekoch dosiahol najlepší výsledok kariéry, keď okrem 10. víťazstva v kariére dosiahol aj 3. pole position a zároveň triumfoval spôsobom štart-cieľ. O najrýchlejšie kolo ho v závere pripravil Ricciardo.