eReport.sk
foto: tasr

VEĽKÁ NOC bez sprísnených opatrení. Riaďte sa týmto desatorom

AKTUALIZOVANÉ – Počas Veľkej noci sa nebudú sprísňovať opatrenia. Rezort zdravotníctva však prichádza s Veľkonočným desatorom. Je to balík odporúčaní, ktorými by sa mali počas sviatkov ľudia riadiť. Ministerstvo odporúča výrazné obmedzenie stretnutí, vynechanie šibačiek a oblievačiek a slávenie omší na diaľku.

Protipandemické opatrenia by sa cez Veľkú noc na Slovensku nemali sprísňovať. Na ministerstve zdravotníctva o tom v piatok informovali členovia konzília odborníkov, ktorí vydali desať odporúčaní pre veľkonočné sviatky. Ľuďom radia obmedziť stretnutia, odložiť šibačku aj oblievačku a na bohoslužbách sa zúčastniť len virtuálne.

Počas pobytu v prírode by sa podľa nich nemali vytvárať veľké skupiny ľudí a cestovať by sa malo len v rámci okresu. Odborníci vyzvali na nosenie rúšok a respirátorov i na individuálny šport v prírode. Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger si myslí, že ak ľudia zvládnu počas sviatkov dodržiavať opatrenia, môžeme pandémiu poraziť. „Tento súboj bude taký dôležitý, že môže zasadiť rozhodujúci úder pandémii,“ myslí si Heger.

Opatrenia na Veľkú noc predstavil minister zdravotníctva Eduard Heger. – Foto: tasr

Odborníci z konzília tiež upozorňujú, že problémom sú hlavne nové mutácie koronavírusu. Preto zdôrazňujú, že po návrate zo zahraničia musia ísť ľudia do karantény.

Hegerovo Veľkonočné desatoro:

  • Obmedzme stretnutia.
  • Odložme šibačku a polievačku.
  • Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne.
  • Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho.
  • Oddychujme v prírode.
  • Cestujme len v rámci okresu.
  • Chráňme sa nosením rúšok aj vonku.
  • Rešpektujme 14-dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia, registrujme ich v e-hranici.
  • Nenavštevujme ani očkovaných starých rodičov a rodičov.
  • Športujme bezpečne, individuálne a v prírode.

Zmena v prevádzkovej dobe obchodov

Ľudia si budú môcť v čase pred veľkonočnými sviatkami nakúpiť potraviny tak ako doposiaľ. Ako v piatok na tlačovej konferencii uviedol minister financií Eduard Heger, dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, myslí si, že ide o najlepšie riešenie.

Verí, že opatrenia sú nastavené dobre a ľudia ich budú dodržiavať. „Konzultoval som to aj s asociáciou obchodov, aby zabezpečili veľmi striktné dodržiavanie, pretože je to v záujme ochrany samotných nakupujúcich,” povedal dočasný minister zdravotníctva.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v tejto súvislosti vyzval seniorov, aby nakupovali vo vymedzenom čase. „Chcel by som veľmi pekne poprosiť, čo sa týka hodín pre seniorov a takisto aj zdravotne ťažko postihnutých, aby títo občania využívali hodiny počas pracovných dní medzi 9.00 až 11.00 h. Je to naozaj určené pre nich a sami seba chránia týmto spôsobom,” zdôraznil.

Heger dodal, že od toho, ako Slovensko zvládne blížiace sa sviatky, bude závisieť, ako bude vyzerať leto.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport