eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Vedec šokuje: Toto nedopadne dobre, zavrite okamžite fabriky!

Slovensko sa dlhodobo hrdí prívlastkom automobilová veľmoc. Na jedného obyvateľa vyrobíme najviac áut. Predbehli sme aj susedných Čechov. Lenže práve to, že sme montážnou halou Európy sa nám zrejme stáva osudným v boji proti pandémii. Upozornil na to molekulárny a translačný medicínsky biológ Marián Hajdúch.

Sme montážnou halou Európy. Tomu by sme mali prispôsobiť lockdown. – Foto: tasr

Podľa odborníka by sme sa preto pri lockdownoch nemali porovnávať s krajinami ako napríklad Izrael či Nemecko. „Keď oni dajú do lockdownu služby a každého koho sa dá pošlú na homeoffice, tak sú tam schopní umiestniť 80 % populácie. To nie je prípad Česka a Slovenska. Priemyselná štruktúra u nás je absolútne odlišná. Máme veľa spracovateľského priemyslu, sme montážnou halou Európy a pri tých pásoch musí niekto stáť. My keď zavrieme služby, a pošleme koho sa dá na homeoffice, tak stále nám polovička národa bude chodiť k pásom či do baní. Myslím, že toto je jedna zo základných príčin, prečo máme také problémy aké máme,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 Hajdúch, ktorý súčasný lockdown na Slovensku i v Čechách považuje za nedostatočný na to, aby sme dokázali pandémiu ovládnuť.

Lockdown u nás a v Čechách zrejme nebude mať zásadné výsledky. – Foto: tasr

„Tento problém namiesto toho, aby sme ho vyriešili zastavením prevádzky na krátku dobu, tak ho riešime tým, že sa nariadi vo firmách testovanie spôsobom, o ktorom vieme, že väčšinu infikovaných nezachytí. Ľudia budú mať falošný pocit bezpečnosti. Pri testovaní sa zvyšuje mobilita a povedie to k tomu, že situácia sa nezvládne,“ upozornil odborník. Riešenie je síce jednoduché, ale politicky a ekonomicky neprijateľné. Preto sa ho zatiaľ nepodarilo presadiť ani v Čechách ani na Slovensku.

Marián Hajdúch upozorňuje na štruktúru priemyslu na Slovensku i v Čechách. – Foto: twitter

„Na dva týždne by sa mohla kompletne zavrieť Česká republika na národnú dovolenku, rovnako tak aj na Slovensku,“ navrhuje vedec, ktorý pôsobí na univerzite v Olomouci. Znamenalo by to, že by sa na dva týždne zastavila výroba vo fabrikách.

Hajdúch si myslí, že takýto lockdown by bol účinný a pomohol by zvládnuť epidémiu. Pretože jeho súčasná podoba bude mať iba taký efekt, že o tri týždne vystúpime z lockdownu s takými číslami, s akými sme doň vstúpili. „Nedá sa očakávať, že to dopadne lepšie. Proste nedopadne,“ dodal odborník s tým, že práve štruktúra priemyslu v Čechách a na Slovensku je problémom pri prijímaní opatrení.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport