eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Vedec sa pozrel na dáta a je zúfalý: Naozaj je čas odovzdať to iným!


Prečo umrelo na Slovensku už viac ako 5 000 ľudí na koronavírus? Matematik Richard Kollár sa pozrel na dáta, ktoré má k dispozícii a zdá sa, že pozná odpoveď. Tento raz vedec analyzoval výsledky testov, ktoré odhalili, koľko britskej mutácie vírusu COVID-19 bolo medzi pozitívne otestovanými.

„Ak bolo na Slovensku v priemere v stredu 3. 2. 2021 cca. 73 % britského variantu vírusu SARS-CoV-2, tak už zhruba vieme, ako to bolo pred tým. No a teda, ak je to 3. 2. 2021 cca. 3:1 medzi UK variantom a ostatnými, tak 14 dní dozadu (20. 1. 2021) to bolo cca. 1:1, t.j. bolo ho 50 %, prezradil vedec s tým, že zaujímavejšie je ísť v čase ešte trochu viac späť. „7. decembra to bolo 1:27, a 23. 11. 2020 cca. 1:81, povedzme okolo jedného percenta. Vtedy to vlastne poriadne začalo, koncom novembra. V období bezvládia. Je to v skutočnosti smutný príbeh, lebo tie plné nemocnice neskôr sa s veľkou pravdepodobnosťou zaplnili práve týmito ľuďmi s UK variantom. Čiže absencia lockdownu a iných prísnych opatrení spôsobila to, že máme dnes viac ako 5 000 mŕtvych,“ upozornil matematik.

Z výsledkov testov už vieme, koľko britskej mutácie koronavírusu sa u nás zrejme nachádza. Foto: tasr

Kollár je presvedčený, že v tom čase sme potrebovali opatrenia, aby sme dnes nemali takú vysokú úmrtnosť. „A preto lockdown v Rakúsku, Maďarsku či Poľsku zabral. A preto sú na tom teraz oveľa lepšie. Lebo Vianoce, lebo Silvester, lebo predvianočné nákupy, návštevy a všetko to okolo toho. Je to skvelý príbeh o tom, ako sa dajú dodatočne veci dobre a pomerne jednoducho zhodnotiť. Časovanie opatrení je kľúčové, my sme to naše brutálne zmeškali,“ hnevá sa vedec a pripomína, že nemocnice sú stále plné a ľudia budú na COVID-19 umierať. „Vieme už aj to, že Žilina je približne o dva týždne oneskorená, t. j. okolo 20. 2. 2021 je tam veľká šanca na plné nemocnice. Aj keď to nie je jasné, lebo tam môže hrať rolu aj čierny november, ktorý tam prežili,“ dvíha varovný prst Kollár, pričom stále pripomína, že vedci nemajú k dispozícii dostatočné dáta.

Podľa matematika prišli opatrenia neskoro. Dobrou správou je, že lockdown funguje. Foto: tasr

Matematik však pridal aj dobrú správu. „Lockdown fungoval a znižoval aj v prvej polovici januára, keď sme mali 25-50% prevalencie, takže sa naň dá celkom spoľahnúť. Situácia sa úplne nezvrtla ani v čase, keď to bolo už nad polovicu, aj keď všetci vieme, že súčasnú epidemiologické situáciu celkom nepoznáme kvôli problémom s dátami. Lockdown teda teraz až asi nie je taký efektívny ako proti pôvodnému variantu, ale stále funguje. Máme teda nástroj, ktorý to zvláda, len sa nám vždy trošku ošúcha a nabudúce funguje horšie.“

Začnime to robiť poriadne

Vedec si však povzdychol nad dlhodobým problémom kompetentných, ktorí nenačúvajú odborníkom. „Mali by sme začať robiť veci poriadne. Vedci a odborníci v iniciatíve Veda pomáha – COVID-19, odborné konzílium, lekárske združenia. Všetci čítali situáciu dobre. Máme u nás kapacity, ktoré vedia veci posúdiť odborne. Len je škoda, že ich nepočúvajú niektorí členovia vlády. Už by mohli pochopiť, že je čas to odovzdať iným,“ dodal na záver.

Premiér Igor Matovič už viackrát odmietol nápad, aby odovzdal riadenie koronakrízy niekomu inému. Foto: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedec sa pozrel na dáta a je zúfalý: Naozaj je čas odovzdať to iným!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre