eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: archív P. Č

Vedec Čekan vo vytržení: Poďme sa zaočkovať, čaká nás skvelé leto!

Leto má byť fajn! Špičkový slovenský vedec Pavol Čekan upozorňuje na dobré správy, ktoré by mohli byť predzvesťou príjemného leta. Okrem dobrých správ má však v rukáve aj správy skvelé a správy výborné. Biochemik okrem zlepšujúcich sa pandemických čísiel dáva do pozornosti štúdiu, ktorá dokazuje, že očkovanie Pfizerom je účinné.

Počet hospitalizovaných s covidom klesol pod 1000, 7-dňový kĺzavý medián pozitívnych prípadov sa znížil pod 350 a Pfizerom/Modernou už očkujeme aj ľudí od 45 rokov. Začína výpočet pozitívnych informácii odborník cez covidové testy.

Pfizer je účinný

Všíma si, že očkovanie akceleruje a vôľa ľudí sa očkovať je vyššia než sme si pôvodne mysleli. „Na Slovensku je už viac ružových okresov, to znamená, že sa postupne môžu začať vracať do škôl všetci stredoškoláci, uvoľňujú sa aj jednotlivé kultúrne podujatia a tréningy s obmedzeným počtom osôb,” vymenúva Čekan v statuse veci, ktoré nás môžu tešiť.

No to nie je všetko. Vyrukoval aj s jednou podľa jeho slov výbornou správou. „Vyšla ďalšia vedecká štúdia, ktorá jasne dokazuje, že očkovanie Pfizer vakcínou bráni pred šírením koronavírusu,” načrtol Čekan a následne dovysvetlil. „Inými slovami, ak sa zaočkujeme, tak nielen chránime seba pred ťažkým priebehom infekcie, ale zároveň znižujeme šírenie vírusu, čím chránime aj našich blízkych a ostatných ľudí,” ozrejmil.

Situácia sa zlepšuje v celej EÚ

Ani tu však pozitíva dnešných dní podľa Čekana, ktorý sa aktuálne dáva dokopy v rehabilitačnom centre v kúpeľoch Kováčová, nekončia. „Skvelou správou je, že pandemická situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách a celej EÚ. Ak tento trend bude pokračovať aj v ďalších týždňoch (verím, že bude), Európa bude počas leta bezpečná a hranice sa otvoria,” predikuje dobrý trend biochemik.

Zároveň, ale pripomína, že musí byť stále opatrní a zodpovední. „Chráňme sa pred vírusom, znižujme mobilitu (ak je to v našich možnostiach), stretávajme sa vonku alebo vo vetraných miestnostiach, dodržujme ROR, poďme sa zaočkovať,” vyzýva Čekan.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport