eReport.sk
Foto: shutterstock

Vedci z Harvardu objavili recept na dlhovekosť. Toto treba dodržiavať

Asi každý by si prial byť na svete čo najdlhšie. Vedci z Harvardskej univerzity si myslia, že objavili ideálny návod na to, ako si skvalitniť a predĺžiť život. Pokiaľ však čakáte dlhý zoznam rád a zákazov, ste na omyle.

Podľa odborníkov stačí, keď do svojho denného jedálnička zaradíte tri porcie zeleniny a dve porcie ovocia, informuje britský denník Daily Mail. Dôvodom je fakt, že nie drahé krémy či výživové doplnky, ale práve ovocie a zelenina je zásadným zdrojom výživných látok, ktoré každý deň potrebujeme prijať.

Epidemiológ a odborník na výživu doktor Dong Wang so svojim týmom zhromaždil dve rozsiahle databázy a dvadsaťšesť štúdií, ktoré priamo naznačujú súvislosť medzi zdravým stravovaním a dlhovekosťou.

Podľa ich zistení bolo u ľudí, ktorí sa riadili radou zjesť dokopy päť porcií zeleniny a ovocia denne, až o 13 percent nižšie riziko predčasného úmrtia v dôsledku zdravotných komplikácií. O 12 percent sa znížila pravdepodobnosť úmrtí v dôsledku srdcového ochorenia a až o 35 percent nižšie bola pravdepodobnosť úmrtia na ochorenie dýchacích ciest. Možnosť úmrtia na rakovinu podľa vedcov poklesla o 10 percent.

Bobuľové ovocie a listová zelenina sú najlepšie

Experti sa zhodujú, že najlepšou voľbou je na antioxidanty bohaté bobuľové ovocie, druhy bohaté na vlákninu a zelená listová zelenina. Dokážu totiž chrániť naše bunky pred poškodením voľnými radikálmi, teda nestabilnými molekulami, ktoré sú odpadom rôznych biologických procesov.

Voľné radikály urýchľujú starnutie a ľudský organizmus ich nedokáže vylúčiť. Oxidácia naviac spôsobuje zápaly, ktoré zhoršujú všetky typy chronických ochorení, spôsobujúcich predčasné úmrtia.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport