eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Vedci sa kurióznym spôsobom pustili do boja proti emisiám. Kravy sa museli naučiť TOTO!

Nemeckým a novozélandským vedcom sa podarilo naučiť kravy močiť do špeciálnej toalety v snahe zamedziť kontaminácii vody a znížiť emisie skleníkových plynov.

Ako uvádza agentúra DPA, kravský moč má vysoký obsah dusíka, takže ak by kravy aspoň občas močili do špeciálnej toalety, dusík by sa v nej mohol zachytiť a spracovať skôr, ako znečistí podzemnú vodu alebo sa zmení na plynný oxid dusný. Výskumníci Lindsay Matthews and Douglas Elliffe z Aucklandskej univerzity sa takýmto spôsobom pokúšali „vytrénovať“ 16 teliat na farme prevádzkovanej Výskumným inštitútom biológie hospodárskych zvierat v Nemecku.

Dvojici sa spoločne s ich nemeckými kolegami podarilo preukázať, že väčšinu teliat je možné naučiť, aby udržali moč. Ak kravy močili na nesprávnom mieste, ich obojky zavibrovali. Naopak, keď sa im podarilo vymočiť do špeciálnej toalety, odmenili ich jedlom. Ako uvádza DPA, toaleta mala jasne zelenú farbu, aby ju bolo možné ľahšie odlíšiť.

„Takto niektorí ľudia učia svoje deti používať toaletu – dávajú ich sedieť na záchod, počkajú, kým sa vymočia, a potom ich odmenia. Ukazuje sa, že to takto funguje aj s teľatami,“ povedal Matthews. Po 15 dňoch tri štvrtiny teliat močili v 75-percentách prípadov do špeciálnej toalety.„Ak by sa nám takto podarilo zachytiť močenie v 10 až 20-percentách prípadov, stačilo by to na  výrazné zníženie emisií skleníkových plynov a lúhovania dusičnanov do podzemných vôd,“ uviedol Elliffe.

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedci sa kurióznym spôsobom pustili do boja proti emisiám. Kravy sa museli naučiť TOTO!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti