Objav lebky dosiaľ nepoznaného druhu pravekého človeka, vynález prototypu kardiostimulátora, ktorý sa v tele sám rozloží, nález prvej známej obete moru, ale aj správy o plánovanom vesmírnom lete vôbec najstaršieho človeka, či nové poznatky o koronavíruse.
Čínski vedci oznámili, že takmer dokonale zachovaná, viac ako 140.000 rokov stará lebka patriaca dosiaľ nepoznanému druhu pravekého človeka môže zásadne zmeniť naše chápanie ľudskej evolúcie. Tím bádateľov tento nový druh človeka nazval Homo longi – Dračí muž. Lebku muža staršieho ako 50 rokov, pomenovanú Harbin, objavili v rovnomennom severočínskom meste Harbin už v roku 1933. Nasledujúcich 85 rokov sa však údajne nachádzala v studni, kam ju schovali pred japonskou armádou. Podľa analýzy vedcov má skupina Harbin s Homo sapiens viac spoločné, než neandertálci – čo naznačuje, že tento „Dračí muž“ je bližší príbuzný moderného človeka, než neandertálci.
Prvá známa obeť moru
Významný objav sa podaril aj bádateľom, ktorí v Pobaltí našli vôbec prvú doposiaľ známu obeť moru – človeka z neskorej doby kamennej (eneolitu) žijúceho pred približne 5000 rokmi, ktorý bol lovcom a zberačom. V jeho pozostatkoch našli zvyšky DNA z baktérie Yersinia pestis, ktorá vyvoláva túto infekčnú chorobu. Analýza nájdenej baktérie podľa vedcov dokazuje, že Yersinia pestis sa vyvinula skôr, ako sa predpokladalo. Tento bakteriálny kmeň sa objavil už pred 7000 rokmi, keď vzišiel zo svojho predchodcu – patogénu Yersinia pseudotuberculosis.
Kardiostimulátor, ktorý sa rozloží
V oblasti výskumu nových technológií v medicíne sa darilo vedcom z Northwestern University v Evanstone v americkom štáte Illinois. Predstavili prototyp bezdrôtového kardiostimulátora, ktorý je možné implantovať priamo na povrch srdca a po čase sa v tele sám rozloží. Ich nový model generátora elektrických impulzov na riadenie srdcovej činnosti váži menej ako pol gramu a nepotrebuje batériu. Podľa spoluautora štúdie profesora Johna Rogersa bude kardiostimulátor stáť približne 100 dolárov (84 eur) a je možné ho bezdrôtovo napájať.
Novozélandskí bádatelia zas vytvorili prístroj na chudnutie, ktorý pomocou dvoch magnetov zovrie hornú a dolnú čeľusť pacienta. Hovorí sa o ňom ako o novom prostriedku proti obezite, a to aj napriek tomu, že ho kritici prirovnávajú k stredovekému mučiacemu nástroju. Vedúci výskumu Paul Brunton z Otažskej univerzity v novozélandskom meste Dunedin uviedol, že užívateľ môže prijímať len tekutú stravu bez toho, aby mal obmedzené dýchanie či schopnosť hovoriť.
COVID dostanú aj domáci miláčikovia
Nové poznatky priniesli uplynulý týždeň vedci aj v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Podľa holandských výskumníkov existuje vysoká šanca, že mačky a psy dostanú COVID-19 od svojich majiteľov. Vedci z Utrechtskej univerzity (UU) v Holandsku preto upozorňujú, že majitelia mačiek a psov, ktorí majú SARS-CoV-2, by sa mali svojim domácim miláčikom vyhýbať, pretože môžu toto ochorenie na nich preniesť. Zároveň však dodávajú, že obavy nevzbudzuje zdravie zvierat, ale potenciálne riziko, že domáce zvieratá môžu pôsobiť ako rezervoár vírusu a znovu ho preniesť do ľudskej populácie.
Vo významných objavoch nezaostával tento týždeň ani výskum vesmíru. Z novej štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Astronomy vyplýva, že na Venuši nie je dosť vody na to, aby tam mohol existovať život. Vedci sa v rámci výskumu zamerali na tzv. aktivitu vody, teda pomer voľných molekúl H2O, ktoré môžu využívať mikroorganizmy. V doteraz najsuchšom prostredí, v ktorom vedci pozorovali biologické procesy, bola aktivita vody na úrovni 0,585. Autori štúdie zistili, že drobné kvapôčky kyseliny sírovej v oblakoch, ktoré sa vyskytujú nad povrchom Venuše, znižujú aktivitu vody v atmosfére na menej ako 0,004 – čo je až stokrát menej, než je potrebné pre existenciu života. Koncentráciu vody na Venuši vypočítali pomocou existujúcich údajov, ktoré v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia zozbierali americké a sovietske vesmírne sondy.
Najstaršia osoba vo vesmíre
Známa je už aj identita ďalšej osoby, ktorá poletí do vesmíru s najbohatším človekom planéty Jeffom Bezosom. Je ňou 82-ročná pilotka Wally Funková, ktorá sa tak stane vôbec najstaršou osobou, ktorá kedy letela do vesmíru. Prvý let vesmírnej lode New Shepard, ktorú vyvinula Bezosova firma Blue Origin, sa uskutoční 20. júla. Zúčastní sa na ňom samotný Bezos so svojím bratom Markom. Štvrté miesto v kozmickej lodi v júni vydražili za 28 miliónov dolárov, meno víťaza on-line aukcie zatiaľ nezverejnili. Britský miliardár Richard Branson medzitým oznámil, že chce letieť do vesmíru skôr ako jeho rival Jeff Bezos. Bransonov let sa má uskutočniť o deväť dní skôr, než je naplánovaný let jeho rivala z USA, zakladateľa spoločnosti Amazon a najbohatšieho muža sveta Bezosa. Súperiaci miliardári založili konkurenčné firmy, ktoré chcú umožniť krátke suborbitálne lety do vesmíru pre turistov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Vedci objavili lebku dosiaľ nepoznaného druhu pračloveka i prvú známu obeť moru