tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Foto: tasr

Vážny o kontrole v Sociálnej poisťovni: Takto sa nesúdilo, ani v 50-tych rokoch!

Vyplácanie dávok počas pandémie zvládla Sociálna poisťovňa na jednotku, ale jej vtedajší generálny riaditeľ aj tak zlyhal. Toto tu nebolo ani v 50-tych rokoch, komentuje Ľubomír Vážny predloženú správu a jej autorov.

V júni tohto roka sa 5 poslancov z NR SR vybralo na poslanecký prieskum do Sociálnej poisťovne, aby preverili vyplácanie dávok počas pandémie Covid-19. V tom čase poisťovni šéfoval Ľubomír Vážny. ,,Z prieskumu sme zistili vysoké nasadenie pracovníkov Sociálnej poisťovne, počas náporu, keďže riešili približne milión žiadostí, za čo im patrí vďaka,“ píše sa v správe, pod ktorou sú podpísaní dvaja poslanci Peter Cmorej z SaS a Lucia Drábiková z OĽaNO. Správa zároveň niekoľkokrát uvádza, že generálny riaditeľ Vážny zlyhal, napríklad preto, že informačné systémy Sociálnej poisťovne nie sú prepojené a zamestnanci robia niektoré úkony ručne a že poisťovňa nie je pripravená na krízové situácie. „Nikto v republike nebol pripravený na pandémiu. Museli sme to riešiť ako sa dalo. Dokonca Sociálna poisťovňa zvládla pandémiu desaťnásobne lepšie ako súčasná vláda,“ komentuje závery Vážny. Prerokovanie a hlasovanie o poslaneckom prieskume museli posunúť o týždeň, po výhradách poslanca Jána Richtera (Smer-SD). Prieskumu sa tiež zúčastnil, o správe ho však nikto neinformoval. Poslanec Peter Cmorej nevysvetlil, prečo neoslovili pri formulovaní správy všetkých členov prieskumu. „Odložili sme to o týždeň, pretože pán Richter sa k tomu tiež chcel vyjadriť,“ povedal Cmorej.  

Cmorej: Zobrali sme to zoširoka

On sám pritom uznáva, že správa sa nevenuje len vyplácaniu pandemických dávok, čo malo byť cieľom prieskumu. „Poslanecký prieskum bol zvolaný v súvislosti s vyplácaním pandemických dávok, to bol hlavný dôvod, ale venovali sme sa oveľa väčšiemu rozsahu problémov. Správa sa venuje všetkému čomu sme sa venovali na tom prieskume,“ povedal.  Prieskum sa uskutočnil v júni tohto roka. Vážneho odvolali z postu generálneho riaditeľa v septembri. Správu uzavreli v druhej polovici novembra.  Vážny je presvedčený, že čakali na jeho odvolanie, aby ho nemuseli osloviť. „Pán poslanec je svojprávny, kedykoľvek sa mohol prejaviť v rámci poslaneckého prieskumu, ale sa neprejavil,“ komentoval to Cmorej s tým, že sa komunikovalo so Sociálnou poisťovňou.

Vážny žiada doplniť „obvinenia“

Podľa Vážneho sa toto nerobilo „v 50 -tych rokoch, že sa niekomu nedovolili vyjadriť a hneď ho odsúdili“. Podľa neho stoja závery správy „na vode“.  „Budem žiadať aby do správy doplnili konkrétne fakty, k tomu sa viem vyjadriť, v tejto správe sú len všeobecné bláboly,“ povedal. Rokovanie parlamentného výboru pre sociálne veci bude o správe pokračovať v rokovaní tento týždeň.  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vážny o kontrole v Sociálnej poisťovni: Takto sa nesúdilo, ani v 50-tych rokoch!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku