eReport.sk
Alexej Navaľnyj. Foto: tasr/ap

Väzeň svedomia? V žiadnom prípade! Amnesty International: Navaľnyj obhajoval nenávisť


Organizácia Amnesty International (AI) v stredu oznámila, že už nepokladá uväzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného za väzňa svedomia a dôvodom sú jeho výroky z minulosti „obhajujúce nenávisť“. Organizácia sa však zaviazala, že bude naďalej presadzovať Navaľného prepustenie. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Navaľného zatknutie na letisku v Moskve po prílete z Nemecka v januári vyvolalo odsudzujúce reakcie mnohých organizácií na ochranu ľudských práv v Rusku i v zahraničí, ako aj západných lídrov, ktorí podľa očakávania za to uvalia na Moskvu sankcie.

Svoje minulé výroky verejne neodsúdil

Amnesty však vysvetlila, že sa rozhodla zrušiť jeho štatút väzňa svedomia „v súvislosti s výrokmi, ktoré povedal v minulosti“. Táto organizácia ľudskoprávnych aktivistov so sídlom v Londýne neuviedla žiadne konkrétne výroky Navaľného, ale ruský opozičný líder vyvolal kritiku svojimi protiprisťahovaleckými vyhláseniami na začiatku svojej politickej kariéry pred vyše desiatimi rokmi.

„Niektoré z týchto vyjadrení, ktoré potom Navaľnyj verejne neodsúdil, dosiahli hranicu obhajovania nenávisti a to je v rozpore s definíciou organizácie AI pre väzňa svedomia,“ uviedla AI. Amnesty však zdôraznila, že bude ďalej žiadať prepustenie Navaľného.

Ždanov: Mmimoriadne hanebné

„Navaľnyj v posledných rokoch podľa našich informácií nedal podobné vyhlásenia a toto rozhodnutie nemení naše odhodlanie bojovať za jeho okamžité prepustenie,“ napísala AI. Organizácia dodala, že minulý týždeň doručila ruským úradom 200.000 podpisov pod žiadosťou o okamžité Navaľného prepustenie.

Tím Navaľného zareagoval na rozhodnutie AI obvinením organizácie, že podľahla kampani vedenej komentátorom spriazneným s ruskými štátnymi médiami. Hlavný poradca Navaľného Ivan Ždanov na Twitteri napísal, že rozhodnutie je „mimoriadne hanebné“.

Kritik Kremľa a bojovník proti korupcii Navaľnyj (44) bol v Rusku zadržaný po niekoľkých mesiacoch strávených v Nemecku, kde sa liečil po útoku nervovoparalytickou látkou. Neskôr, vo februári, mu súd udelil takmer tri roky väzenia za porušenie podmienok podmienečného prepustenia, keď sa liečil v zahraničí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Väzeň svedomia? V žiadnom prípade! Amnesty International: Navaľnyj obhajoval nenávisť

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne