eReport.sk
Varšava chce zvýšiť tlak na Berlín. Nemecko nemá na výber
Arkadiusz Mularczyk počas prezentácie vojnových škôd, ktoré Nemci spôsobili Poliakom v rokoch 1939-1945. Foto: twitter

Varšava chce zvýšiť tlak na Berlín: Nemecko má na výber!

Varšava chce zvýšiť tlak na Berlín. Poľská vláda chce zvýšiť tlak Nemecko, aby tak dosiahla splnenie požiadavky o vyplatení náhrad za škody spôsobené Nemeckom počas druhej svetovej vojny. V utorok to uviedol tajomník poľského ministra zahraničných vecí a zároveň predseda parlamentnej komisie pre reparácie Arkadiusz Mularczyk. TASR správu prevzala z agentúry DPA a portálu polskieradio24.pl.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Miesto dopadu ukrajinskej rakety v Poľsku
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  3. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.
  4. Jasný od

„Nemecko má na výber: buď sa stretne s Poľskom za rokovacím stolom, alebo začneme túto záležitosť riešiť na medzinárodných fórach – v OSN, Rade Európy a v inštitúciách Európskej únie,“ vyhlásil Mularczyk.

Poľsko vyčíslilo výšku reparácií na 1,3 bilióna eur

Agentúra DPA pripomína, že Mularczyk mal za úlohu ako predseda parlamentnej komisie vypracovať správu o škodách, ktoré Poľsku spôsobilo nacistické Nemecko počas druhej svetovej vojny. V tejto správe Poľsko vyčíslilo výšku reparácií na 1,3 bilióna eur.

Nemecko však zastáva názor, že táto záležitosť bola vyriešená v zmluve neoficiálne nazývanej Dva plus štyri z roku 1990, ktorá bola jednou z podmienok znovuzjednotenia Nemecka. Berlín teda tvrdí, že žiadne reparácie nezaplatí.

Mularczyk nechce s Nemcami hovoriť iba o reparáciách

Mularczyk v utorok pricestoval na dvojdňovú návštevu Berlína. Počas nej sa stretne s viacerými vládnymi predstaviteľmi a ďalšími politikmi. Chce s nimi hovoriť nielen o reparáciách. Debatu plánuje aj o výučbe poľského jazyka či spomienke na Poliakov, ktorí prišli o život v koncentračných táboroch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varšava chce zvýšiť tlak na Berlín: Nemecko má na výber!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti