tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Jozef Habánik, rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Foto: tasr

Varovanie zo Smeru: Chcú ovládnuť naše univerzity, aby sa podriadili štátu!

Predložený návrh novely zákona o vysokých školách bezprecedentne okliešťuje akademickú samosprávu a inštitucionálnu autonómiu univerzít. Uviedol to poslanec strany Smer-SD a rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik.

Ministerstvo by sa podľa neho malo v ďalšom procese prípravy vrátiť k dialógu so zákonnou reprezentáciou vysokých škôl. Informoval o tom hovorca strany Smer-SD Ján Mažgút.

Rektora osobitne zaujíma postoj Budaja

„Univerzity prichádzajú o odkaz novembra 1989 a predložený návrh je snahou o ich ovládnutie a podriadenie sa štátu,“ skonštatoval Habánik. Prijatím novely zákona podľa neho prídu verejné vysoké školy o časť existujúcich práv a budú plne podriadené ministerstvu školstva. Obáva sa, že minister si bude cez svojich nominantov v správnej rade politicky vyberať „vyhovujúcich“ rektorov na jednotlivých vysokých školách. „Osobitne som zvedavý, aký postoj na vláde v tejto otázke zaujme Ján Budaj, ktorý spoločne so študentmi práve v spomenutom roku poukazoval na nevyhnutnosť zmien v spoločnosti. Odkaz novembra 1989 o slobodnej akademickej pôde by nemal byť ako výdobytok demokracie pošliapaný,“ uviedol rektor.   

Financie z Plánu obnovy sú kriticky nedostatočné

Habánik poukázal aj na nedostatok peňazí, ktoré by mali školám pomôcť z Plánu obnovy: „Financie z ´Plánu obnovy´, ktoré mali byť určené na ozdravenie a rýchlejšiu obnovu vysokého školstva sú kriticky nedostatočné. Za kľúčovú však považujem diskusiu predstaviteľov univerzít s ministerstvom školstva o využití týchto zdrojov na posilnenie výskumnej infraštruktúry, vedeckých kapacít, budovanie študentských kampusov a iných priorít, ktoré korešpondujú s dlhodobým zámerom rozvoja. Upozorňujem, že komplexná príprava(dokumentácia, povolenia, obstarávanie) takto definovaných projektov trvá dlhšie obdobie a rozdelenie financií do tabuliek a obrázkov zjavne nemôžeme považovať za „Plán obnovy“. „

Návrh podľa rektora narúša tiež písomne deklarované záväzky našich univerzít vyjadrených v Magne Charte a ohrozuje ich pôsobenie v Európskom výskumnom a vzdelávacom priestore.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varovanie zo Smeru: Chcú ovládnuť naše univerzity, aby sa podriadili štátu!

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku