eReport.sk
Foto: tasr

Vaľová: VEĽKÁ nespravodlivosť. Ak ste boli počas pandémie na OČR, môžete mať problém!


Viac ako dvojnásobne stúpol počet rodičov, ktorí strávili čas doma s deťmi oproti času pred pandémiou. A navyše hovoríme o dlhých takzvaných OČR, ktoré trvali 3 až 6 mesiacov. Vo veľkom sa to týka najmä mladých rodín. Dá sa to ľahko zmeniť.

Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na čele s Janou Vaľovou predložila novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá odstráni nespravodlivosť, že rodičia, ktorí boli súčasnou Covid situáciou donútení opatrovať svoje choré deti, si nesporia na dôchodok. „Aktuálna pandémia ukázala veľký nedostatok zákona, ktorý nemyslí na rodičov, ktorí museli ostať s deťmi na takzvanej pandemickej OČR,“ približuje dôvody zmeny zákona predkladateľka Jana Vaľová. „Počas minulého roka skokovo stúpol počet poberateľov ošetrovného viac ako dvojnásobne a v tomto prípade nešlo o krátke detské nachladnutia, ale mesiace núteného pobytu doma s deťmi, ktoré chceli chodiť do školy a rodičov, ktorí chceli chodiť do práce,“ dopĺňa Vaľová. Podľa predkladateľov je neakceptovateľná situácia, keď sa im takéto obdobie nezapočítava do dôchodku.

Prečo by mali trpieť rodičia?

„Toto obdobie sa nezapočítavalo ani v minulosti od roku 2004, kedy to zrušil bývalý minister Kaník, no treba povedať, že ani to nie je úplne správne, keďže rodičia nijak nemôžu za to, že sa musia starať o svoje deti. Naopak, v rámci prorodinnej politiky, by sme mali jasne povedať, že si vážime, že rodičia preberajú starostlivosť. Navyše je možné, že časť rodičov aj kvôli ekonomickým dôvodom posielala choré deti do školy, či škôlky, čo nie je žiaduce,“ vysvetľuje Vaľová. V aktuálnej situácii je však problém výrazne vypuklejší. „Verím, že nazbierame dostatok hlasov, keďže aj súčasný minister financií a bývalý premiér Igor Matovič začal prorodinnú politiku vážne. Tu sme pripravili zákon, ktorý pomôže každému rodičovi a najmä matkám na pandemickej OČR,“ verí Jana Vaľová.

Počas pandémie vzrástol počet poberateľov ošetrovného z viac ako 154 000 ľudí na viac ako 335 000 (117 % nárast). Mesačne sa pritom vyplatilo minulý rok 48 555 dávok ošetrovné, oproti 14 830 v predchádzajúcom roku. Takmer 481 000 dávok v roku 2020 z nich bolo práve pandemických OČR. „Odhadom vieme povedať, koľko z nich sú ženy a koľko muži, no za minulý rok bolo žien, ktoré ostali doma minimálne dvakrát viac,“ dopĺňa Vaľová, podľa ktorej aj vďaka OČR takto rozširujeme takzvanú „dôchodcovskú chudobu“. Ženy totiž na Slovensku stále zarábajú menej ako muži a ak sa im dôchodok zníži ešte aj o čas ošetrovania blízkeho, hrozí im, že prepadnú sociálnym sitom.

Viac žien ako mužov

Za rok 2019 poberalo ošetrovné 42 830 mužov a 111 674 žien a minulý rok 115 945 mužov a 219 452 žien (o 89,27 % viac žien je na OČR). Zmena legislatívy je pri pohľade na tieto čísla kľúčová najmä pre už spomínané ženy. „Niekedy má človek pocit, že dôchodok je ešte ďaleko, no keďže vidíme, že ženy sú aj počas bežného obdobia viac s deťmi, hrozí, že prepadnú ešte hlbšie do chudoby, keď by si mali vychutnať zaslúžený odpočinok,“ dopĺňa Jana Vaľová.

Zákon by sa mal preto podľa predkladateľov upraviť, aby sa minimálne počas pandémie tento čas započítaval do dôchodku. Navrhuje sa úprava, aby sa na účely určenia osobného mzdového bodu určil vymeriavací základ za obdobie poberania ošetrovného počas krízovej situácie z denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého sa určila suma ošetrovného, t.j. aby sa do úvahy bral príjem zo zárobkovej činnosti, ktorý poistenec mal bezprostredne pred ošetrovaním člena rodiny. „Je veľmi potrebné práve v tomto čase prijať túto novelu zákona, pretože odborníci nás už varujú pred treťou silnou vlnou pandémie“, dodala Vaľová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vaľová: VEĽKÁ nespravodlivosť. Ak ste boli počas pandémie na OČR, môžete mať problém!

KOMENTOVALI STE: