eReport.sk
Ilustračné foto: tasr/ap

Vakcínu proti koronavírusu môžu Česi dostať hneď, ako ju schváli Európa

Až európske regulačné orgány schvália novú vakcínu proti koronavírusu, nebude už nič brániť tomu, aby lekári v Českej republike začali očkovať hoci aj hneď na druhý deň po tomto rozhodnutí, píše webová stránka televíznej stanice Nova.

S ohľadom na naliehavosť situácie nebude mať totiž príchod novej očkovacej látky na český trh meškanie, aké obvykle býva v prípadoch iných liečiv.

Ich uvedenie do praxe zdržuje to, že regulátor – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) – im najprv stanovuje úhradu zo zdravotného poistenia. To však nebude v prípade vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 treba. Túto očkovaciu látku chce štát uhrádzať v plnej miere, a tak použije mimoriadny mechanizmus uvedenia vakcíny na trh, približuje spravodajský server TN.cz.

Súčasťou uvedeného mechanizmu je aj mimoriadny zákon o distribúcii očkovania proti chorobe COVID-19. „Predloha už bola schválená Poslaneckou snemovňou ČR a bola postúpená Senátu. V prípade, že vakcína bude takto zaradená do uhrádzaných služieb, stáva sa jej úhrada automatickou – SÚKL potom už nestanovuje výšku tejto úhrady,“ povedal pre TN.cz hovorkyňa SÚKL Klára Brunclíková. Snemovňa schválila predmetný zákon 4. decembra a Senát sa ním bude zaoberať v stredu 16. decembra, dopĺňa TV Nova.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vakcínu proti koronavírusu môžu Česi dostať hneď, ako ju schváli Európa

Politika

Šport

Zaujímavosti