eReport.sk
hranice ukrajina
Na hraničnom priechode s Ukrajinou vybavia denne tisícky utečencov. Foto: FB/policiasr

Slovensko i Poľsko sa pripravujú na možnú novú vlnu utečencov z Ukrajiny

Slovensko sa pripravuje na možnú ďalšiu vlnu utečencov z Ukrajiny v súvislosti s pokračujúcimi ruskými útokmi na jej kritickú infraštruktúru. Chce jej však pomôcť aj s budovaním vlastných kapacít pre vnútorne presídlených ľudí. Po stretnutí s rezortnými partnermi z Česka, Maďarska a Poľska to v utorok povedal šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer.

Príprava na vlnu utečencov

Káčer konštatoval, že cieľom zintenzívnenia útokov ruskej armády je urobiť život Ukrajincov čo najbiednejším. „Je to smutné a odsúdeniahodné,“ povedal na tlačovej konferencii po rokovaniach v Bratislave.

V4 očakáva vlnu utečencov

Minister pripomenul, že Bezpečnostná rada SR sa už zaoberala materiálom o potenciálnej novej vlny utečencov, ktorý ráta s rôznymi alternatívami. Slovensko chce tiež pomôcť Ukrajine s prihliadnutím na zimné podmienky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. brusel si berie pôžičky
  2. Vojenský dron
  3. Predseda Smeru Robert Fico a maďarský minister Péter Szijjártó

Pripravené prijať ďalších Ukrajincov je aj Poľsko, uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau. Pred novinármi hovoril o „barbarských teroristických útokoch“ Ruska na kritickú infraštruktúru Ukrajiny.

Za barbarstvo a vojnový zločin označil útoky na Ukrajine šéf českej diplomacie Jan Lipavský, podľa ktorého sa bude ruské vedenie musieť za tieto činy zodpovedať.

Ministri sa rozprávali o prioritách skupiny V4

Ministri na schôdzke o prioritách a ďalšom smerovaní spolupráce V4 hovorili aj o Medzinárodnom vyšehradskom fonde. Ako uviedol Káčer, je určený na financovanie zmysluplných projektov, pričom časť jeho prostriedkov na podporu Ukrajiny sa rozhodli nasmerovať aj na projekty s Moldavskom, pričom preberali možnosti zvýšenia tejto časti rozpočtu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko i Poľsko sa pripravujú na možnú novú vlnu utečencov z Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti