tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na archívnej snímke z 1. mája 1933 nemecký prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler sedia v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Samospráva nemeckej metropoly Berlín odobrala vo štvrtok 27. februára 2020 titul èestného obèana niekdajšiemu ríšskemu prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi vzh¾adom na úlohu, ktorú zohrával v èase nástupu nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci. FOTO TASR/AP FILE - In this May 1, 1933 file photo German President Paul von Hindenburg, left, and Adolf Hitler, right, sit in a car during a labor day celebration in Berlin. The Berlin state government on Thursday struck the Prussian aristocrat Paul von Hindenburg off of its honorary citizen list, citing his act as president in 1933 of appointing Hitler as chancellor, the dpa news agency reported. Hindenburg was elected president in 1925 and served in that role until his death in 1934. (AP Photo)
Na snímke z 1. mája 1933 prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Foto: tasr/ap

V USA vydražili hodinky, vraj patrili Hitlerovi. Aukčný dom nedokázal, že ich fakt nosil

Náramkové hodinky, ktoré údajne patrili nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, vydražili na aukcii v USA za 1,1 milióna dolárov. Tlačová agentúra TASR správu prevzala zo sobotňajšieho servisu spravodajskej stanice BBC News.

Hodinky značky Huber, ktoré v aukcii získal anonymný záujemca, majú na zadnej strane vygravírovaný hákový kríž s orlicou, ako aj Hitlerove iniciály AH. Položku ponúkla do dražby aukčná sieň Alexander Historical Auctions so sídlom v americkom štáte Maryland, ktorá už nacistické memorabílie predávala i v minulosti.

Vraj ich Hitler dostal k narodeninám

V sprievodnom katalógu aukčného domu sa uvádza, že Hitler hodinky pravdepodobne dostal ako darček k narodeninám v roku 1933, keď sa stal nemeckým kancelárom. V posudku aukčného domu sa uvádza, že hodinky boli vzaté ako suvenír, keď francúzski vojaci v máji 1945 vtrhli do Hitlerovho bavorského horského sídla Berghof.

Predstavitelia židovskej komunity dražbu v otvorenom liste vopred odsúdili ako „odpudivú“ a aukčný dom vyzvali, aby všetky nacistické položky stiahol z ponuky.

Predpokladá sa, že hodinky sa potom ďalej predávali a dedili z generácie na generáciu až do súčasnosti. Aukčný dom nemôže poskytnúť dôkaz, že Hitler hodinky skutočne nosil. Znalecký posudok nezávislého odborníka však dospel k záveru, že mu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ patrili.

Predpokladali, že sa s cenou dostanú oveľa vyššie

Napriek tomu, že hodinky vyniesli viac ako milión dolárov, nedosiahli odhad aukčného domu – dva až štyri milióny. Predstavitelia židovskej komunity túto dražbu v otvorenom liste vopred odsúdili ako „odpudivú“ a aukčný dom vyzvali, aby všetky nacistické položky stiahol z ponuky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V USA vydražili hodinky, vraj patrili Hitlerovi. Aukčný dom nedokázal, že ich fakt nosil

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku