eReport.sk
Foto: MZ

V TÝCHTO troch okresoch platia prísnejšie opatrenia: Ste medzi nimi?

Pre tri žlté okresy – Humenné, Ružomberok a Turčianske Teplice – platia prísnejšie preventívne protiepidemiologické opatrenia, ktoré treba dodržiavať. Na ne upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

V interiéroch obchodných domov je zákaz konzumácie jedál a nápojov, čo sa ale netýka prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch, ktoré sa riadia pravidlami pre prevádzky verejného stravovania. Pri vstupe na svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach verejného stravovania je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Ag testu nie starší ako 24 hodín. V interiéri môže byť do 100 osôb, v exteriéri do 250 osôb.

Reštaurácie

V zariadeniach spoločného stravovania, teda napríklad v reštauráciách či bufetoch, môže byť pri stole najviac šesť osôb, alebo pri stole môžu sedieť len členovia jednej domácnosti. Treba však zabezpečiť odstup dva metre medzi stolmi. Pokrmy a nápoje smie podávať len obsluhujúci personál. Samoobslužný spôsob výdaja pokrmov a nápojov, ako napríklad nakladanie šalátov či odber pečiva, je zakázaný.

V žltých okresoch treba vykonávať dezinfekciu jedálneho lístka, stolov a dotykových plôch vrátane úchopových častí stoličiek a kresiel po každom zákazníkovi. Príbor nesmie byť voľne dostupný pre zákazníkov na stoloch, ale musí byť prinesený personálom k pokrmu zabalený do papierovej servítky. Ak sa používa stolový riad, teda taniere, príbory a poháre, je potrebné zabezpečiť jeho umývanie podľa požiadaviek uvedených v príslušnej vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR, pri ručnom umývaní kuchynského riadu sa odporúča pridať pred opláchnutím kuchynského riadu dezinfekčný prostriedok vhodný na daný účel.

Zdroj: Korona.gov.sk

Hygienické opatrenia

Hygienické zariadenia prevádzky musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami, pričom ich dezinfekciu je potrebné vykonávať každú hodinu. Umelé kúpaliská môžu byť zaplnené najviac do 50-percentnej kapacity. Pre vstup do vnútorných služieb prevádzok akvaparkov sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, či RT-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín. Netreba ho deťom do 10 rokov a netýka sa vstupu do toaliet, spŕch, šatní. Platí tiež, že obsadených môže byť najviac 50 percent kapacity sektoru alebo maximálne 500 zákazníkov.

Divadlá, fitká a taxi služby

Vo fitness centrách môže byť najviac 30 zákazníkov alebo jeden zákazník na 15 štvorcových metrov. Pri organizovaných prehliadkach v múzeách, galériach či výstavných sieňach môže byť v skupine najviac 30 ľudí. Pre taxislužby platí, že v jednom rade môžu byť najviac dve osoby.

Pre divadelné, filmové, hudobné alebo iné umelecké predstavenia platí pre sedenie v interiéri maximálna zaplnenosť 50 percent kapacity, ale najviac 250 ľudí. Pre sedenie v exteriéri platí maximálna zaplnenosť 75 percent kapacity, ale najviac 500 ľudí. Pre státie platí maximálne 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri. V prípade konzumácie jedál a nápojov platí, že pri jednom stole môže byť najviac šesť osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport