eReport.sk
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier
V Nízkych Tatrách a Fatrách hrozia lavíny. Ilustračné foto: fb/hzs.sk

V Tatrách stále hrozia lavíny

V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách a Malej Fatre pretrváva nad hranicou 1400 metrov nad morom malá hrozba, prvý stupeň. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Lavína, pád lavíny
  2. Teplé počasie na Slovensku sa definitívne skončí.
  3. Na horách platí v utorok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
  4. Vražedná lavína

Hlavným problémom je mokrý sneh. Lavínu je podľa Buliaka možné uvoľniť veľkým dodatočným zaťažením v strmých žľaboch najvyšších polôh. „Na miestach s veľkou zbernou plochou sa môžu vyskytnúť aj samovoľné malé až stredné lavíny z mokrého snehu,“ upozornil.

Ako doplnil, počas utorka bude počasie na horách ovplyvňovať okraj tlakovej výše a nastupujúci studený front. Dopoludnia bude polooblačné počasie, popoludní zamračené so slabými dažďovými zrážkami aj v najvyšších polohách. Teploty dosiahnu v stredných polohách deväť až 14, v najvyšších nula až deväť stupňov Celzia.

Sneh sa vyskytuje už len od stredných polôh. Následkom kladných teplôt počas pondelka (1. 5.) je vlhký a premočený aj v najvyšších polohách. „Celkovo sa snehová pokrývka v slovenských horách nachádza od 1300 metrov nad morom, Vo Veľkej Fatre sa už súvislá skoro vôbec nenachádza,“ priblížil Buliak.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Tatrách stále hrozia lavíny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne