eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

V slovenských nemocniciach máme Bergamo. Nemáme kam dávať mŕtvoly!

Na akú jar sa môžeme tešiť? Situácia v našich nemocniciach, či dokonca pred pitevňami neveští nič dobré. Lekári už dlhšie hovoria o tom, že rozhodujú, koho pripojiť na umelú pľúcnu ventiláciu a koho nie. Problém začína byť aj s hromadením mŕtvych tiel, ktoré čakajú na pitvu.

„Každý, kto neverí, že tie dáta sú pravdivé, pokojne sa príďte pozrieť ku nám na lekársku fakultu. Už tam pristavili chladiaci box, lebo nie je kde dávať mŕtvoly, ktoré privážajú na patológiu. To nie je HOAX. Pokojne si tam postojte chvíľu a uvidíte, koľko pohrebných vozidiel tam chodí,“ povedal v diskusii Veda pomáha – COVID-19 odborník na anatómiu, histológiu a embryológiu človeka profesor Ivan Varga. Jeho slová nepriamo potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Denne sa vykoná približne 30 až 40 pitiev, kde je nutné preukázať dôvod úmrtia,“ povedala pre eReport Erika Kováčiková z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Úrad prevádzkuje pracoviská súdneho lekárstva a patologickej anatómie v ôsmich mestách na Slovensku. Tri sú v Bratislave, po jednom pracovisku majú v Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Poprade, Košiciach a Prešove.

Ilustračné foto: tasr/AP

„Všetky pracoviská sú v súčasnej dobe kapacitne vyťažené na maximum,“ uviedli z úradu. Na otázku, koľko tiel momentálne na pitvu čaká, neodpovedali. Chladiace boxy pre mŕtve telá sú už pristavené aj v Košiciach, Nitre, Trnave, Martine a Poprade.

Patológ Michal Palkovič prezradil, že situácia je naozaj veľmi zlá. „Január bol vyslovene kritický, no február nie je na tom o nič lepšie. V pandémii nie je samozrejme rozhodujúci počet úmrtí, keďže ten je vždy v časovom odstupe. Podstatný je Case Fatality Rate/Ratio, teda počet úmrtí infikovaných hospitalizovaných pacientov. Boli sme niekde na chvoste, momentálne sme niekde v prvej dvadsiatke a to je alarmujúce,“ uviedol na sociálnej sieti.

Ilustračné foto: archív

Podľa dát to v slovenských nemocniciach vyzerá naozaj zle. Upozornil na to matematik Richard Kollár. „Do nemocníc prichádzajú pacienti v mladšom veku, ale horšom stave. Ľahšie stavy sa do nemocníc nedostávajú. Vďaka tomu sa predlžuje hospitalizácia, navyše mladší pacienti s ochorením lepšie bojujú. Starší pacienti sa do nemocníc buď nedostanú (napríklad zostávajú na kyslíku priamo v DSS), a keď ich aj zoberú, v nemocnici pre nedostatok personálu a jeho preťaženie v rámci triáže použitia času nedostávajú potrebnú zdravotnú starostlivosť a umierajú vo vyššej miere, čo vedie aj k vysokej miere úmrtnosti,“ prezradil odborník s tým, že v nemocniciach musia už zdravotníci robiť ťažké rozhodnutia. „Záchrana jedného pacienta znamená čoraz častejšie smrť druhého. Toľko nemocnice. Je tam Bergamo, aj keď ho nevidíme. Vážne problémy rôznych typov má už aj sektor pohrebníctva,“ uviedol Kollár, ktorý tak stav v slovenských nemocniciach v súčasnosti prirovnal k Taliansku z minulého roka.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V slovenských nemocniciach máme Bergamo. Nemáme kam dávať mŕtvoly!