eReport.sk
Líderka severoírskej strany Sinn Fein Michelle O'Neillová.
Líderka severoírskej strany Sinn Fein Michelle O'Neillová. Foto: tasr/ap

V Severnom Írsku skončil monopol na moc: Truimfovala strana Sinn Féin, jej šéfka hovorí o novej ére!

Nacionalistická strana Sinn Féin bude po prvý raz najväčším politickým subjektom v parlamente Severného Írska po tom, ako v regionálnych voľbách odsunula Demokratickú unionistickú stranu (DUP) na druhé miesto.

Sinn Féin má v 90-člennom zhromaždení, nazývanom aj Stormont, 27 kresiel, zatiaľ čo DUP získala podľa predbežných výsledkov 24 mandátov, informovala v sobotu stanica BBC. Sinn Féin je aktívna v Írsku (Írskej republike) aj v Severnom Írsku, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva.

Unionisti, podporujúci Spojené kráľovstvo, mali v Severnom Írsku desaťročia monopol na moc. V Stormonte mali najviac kresiel od vzniku Severného Írska v roku 1921.

Tento výsledok znamená, že šéfka Sinn Féin v Severnom Írsku a zároveň podpredsedníčka strany Michelle O’Neillová bude mať právo stať sa regionálnou premiérkou, čo je pre nacionalistu bezprecedentné, všíma si BBC.

Líderka severoírskej strany Sinn Fein Michelle O’Neillová reaguje pri odchode z volebnej miestnosti po jej hlasovaní vo voľbách 90 členov parlamentu Severného Írska v meste Clonoe 5. mája 2022. – Foto: tasr/ap

O’Neillová predtým uviedla, že ide o voľby „skutočnej zmeny“ a „rozhodujúci moment pre našu politiku a pre našich ľudí“.

Sinn Féin, kedysi politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA), podporuje zjednotenie Severného Írska s Írskou republikou.

„Dnešný deň predznamenáva novú éru, ktorá, ako verím, nám všetkým ponúkne príležitosť znovu si predstaviť vzťahy v tejto spoločnosti na základe čestnosti, rovnosti a sociálnej spravodlivosti,“ dodala O’Neillová.

Unionisti, podporujúci Spojené kráľovstvo, mali v Severnom Írsku desaťročia monopol na moc. V Stormonte mali najviac kresiel od vzniku Severného Írska v roku 1921. Sinn Féin, kedysi politické krídlo Írskej republikánskej armády (IRA), podporuje zjednotenie Severného Írska s Írskou republikou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Severnom Írsku skončil monopol na moc: Truimfovala strana Sinn Féin, jej šéfka hovorí o novej ére!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti