eReport.sk
Ilustračná snímka. Shutterstock.com

V Rusku odsúdili operného speváka z Osetska: Bol zaradený na zoznam teroristov a extrémistov

Súd v Rostovskej oblasti na juhu európskej časti Ruska odsúdil osetského operného speváka a odporcu protipandemických opatrení Vadima Čeľdijeva na desať rokov väzenia. TASR o odsúdení informuje na základe informácií stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

Prokuratúra pre speváka žiadala 11 rokov väzenia za úmyselné šírenie nepravdivých informácií o koronavíruse, za extrémizmus, výtržníctvo, organizovanie nepokojov a útok na verejného činiteľa počas prevozu do väzby. Ďalších dvoch  obvinených odsúdili na osem a osem a pol roka v zariadení s prísnym režimom.

Spevákov advokát: Neexistujú žiadne dôkazy o vine

Spevákov advokát Batraz Kuľčijev avizoval, že jeho mandant sa proti rozsudku odvolá, pretože ho považuje za neopodstatnený. Právnik namieta, že v kauze neexistujú žiadne dôkazy o Čeľdijevovej vine.

Rozsudok súvisí s nepovoleným zhromaždením 20. apríla 2020 vo Vladikavkaze proti pandemickým opatreniam vlády a režimu izolácie a nezamestnanosti. Niekoľko hodín po jeho začiatku začala poriadková polícia demonštrantov vytláčať z námestia, na čo ľudia reagovali hádzaním  kameňov. Niektorí zo zadržaných demonštrantov už boli odsúdení, a to aj na nepodmienečné tresty.

Spevák sa sťažoval aj na Európsky súd pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) pred časom potvrdil, že prijal sťažnosti Čeľdijeva a jeho spoluodsúdených proti neoprávnenému zadržiavaniu. Ako stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) vysvetlila, obvinení v trestnej veci masových nepokojov vo Vladikavkaze boli prevezení do Rostova na Done, aby sa vylúčilo ovplyvňovanie vyšetrovateľov a sudcov. Príbuzní zadržaných nesúhlasili s ich prevozom, ani s obvinením, pričom tvrdili, že nešlo o protivládny míting, ale o ľudové zhromaždenie.

RFE/RL dodala, že Čeľdijev bol medzičasom v Rusku zaradený na zoznam teroristov a extrémistov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Rusku odsúdili operného speváka z Osetska: Bol zaradený na zoznam teroristov a extrémistov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti