eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

V Rumunsku očkujú prednostne bezdomovcov, je to európsky unikát!

V Rumunsku bolo zaočkovaných proti novému koronavírusu takmer 300 bezdomovcov. Krajina sa tak zaradila k prvým v Európe, ktorá túto skupinu obyvateľstva pri očkovaní uprednostnila.

„Títo ľudia patria k najohrozenejším, čo sa týka rizika infekcie. Pre väčšinu z nich je náročné dodržiavať protipandemické opatrenia,“ povedal v sobotu pre agentúru AFP Andrei Baciu, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva. 

Očkovacie tímy v posledných dňoch navštívili útulky

Rumunsko sa podľa vzoru Dánska a po tlaku charitatívnych organizácií rozhodlo presunúť bezdomovcov medzi prioritné skupiny pri očkovaní. Spolu s občanmi staršími ako 65 rokov, chronicky chorými a učiteľmi tak budú zaočkovaní hneď po zdravotníckych pracovníkoch. 

Mobilné očkovacie tímy v posledných dňoch navštívili útulky v niektorých mestách vrátane hlavného. V súčasnosti Rumunsko oficiálne registruje viac ako 1300 bezdomovcov, ich skutočný počet je však pravdepodobne niekoľkonásobne vyšší; 282 z nich dostalo prvú dávku vakcíny, 246 obe. Vláda chce zaočkovať všetkých bezdomovcov, ktorí o to prejavia záujem, a v tejto činnosti bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch.

Zaznamenali už takmer 20.000 obetí koronavírusu

Mnohým bezdomovcom chýbajú spoľahlivé informácie o vakcínach, preto môžu byť nedôverčiví, povedal Marian Ursan z charitatívnej organizácie Carusel, ktorá distribuuje jedlo, odevy a lieky približne 300 ľuďom bez domova v Bukurešti.  

Rumunsko, ktoré má 19 miliónov obyvateľov, doteraz zaznamenalo takmer 20.000 obetí koronavírusu. Od decembra tam zaočkovali približne 771.000 osôb, pričom 224.000 ľudí dostalo prvú dávku a 547.000 obe.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Rumunsku očkujú prednostne bezdomovcov, je to európsky unikát!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti