eReport.sk
Foto: shutterstock_

V Prievidzi potvrdili zverstvá na starčekoch. Priväzovali ich plachtou a fackovali!

Zverstvá ako v koncentráku. Bezbranných starčekov priväzovali plachtou o posteľ, nechali ich neprebalených a dlhé hodiny bez kvapky vody. Dokonca ich zamykali v izbách ako vo väzení, dávali im zábrany na posteľ a fackovali ich! Redakcia eReportu disponuje závermi kontroly ministerstva práce v zariadení pre seniorov v Prievidzi. Ich zistenia sú šokujúce. Rovnako šokujúce je, že riaditeľ domu dôchodcov Richard Fodor dodnes nebol z funkcie odvolaný. Po prevalení škandálu dostal dokonca mimoriadne odmeny. 

V zariadení sa porušovali základné ľudské práva a ignorovala dôstojnosť seniorov. Ministerská kontrola zistila 31 porušení zákona a 4-krát došlo k porušeniu Ústavy SR.

Zriaďovateľom senior centra je mesto Prievidza. To trvá na tom, že o katastrofálnych pomeroch v senior centre nevedelo. Pre Aktuality.sk to uviedol hovorca Prievidze Michal Ďureje. Samotná primátorka Katarína Macháčková (SPOLU) ešte v júni tohto roku situáciu v zariadení zľahčovala. Hovorila o individuálnych zlyhaniach a politickom boji. Závery kontroly však jasne ukazujú na systémové zlyhania. V protokole sa uvádzajú aj konkrétne prípady z Knihy hlásení. 

Protokol prináša desivé detaily

Napríklad zo 16. mája 2019: “poobede bola pani T… na kresle priviazaná plachtou”. Kontrola pritom upozorňuje, že kožené pásy a ani posteľné plachty nesmú byť používané ako fixačné pomôcky. 

Prípad z 27. augusta 2019: Žiadajú, aby na noc dali klientke na ruky rukavice a obe jej priviazali o bočnicu postele. Dôvod? Deň pred tým si roztrhla plienku. 

Dňa 26. októbra 2019 zasa našla ráno služba visieť babičku z postele len na fixačných pásoch. Chcela si len zavrieť okno. Len zázrakom neprišlo k zraneniu seniorky. 29. novembra 2019 žiadajú, aby klientke priviazali vozík o posteľ. Dôvod? Vyšla na chodbu. 

Ministerská kontrola zistila aj závažné nedostatky v starostlivosti o ich pitný režim. Priamo počas výkonu ich kontroly mali imobilní klienti naliatu vodu do pohárikov alebo plastových fliaš na stolíku pri posteli či kresle. Avšak klienti s poruchou hybnosti sa nemali šancu k vode dostať a napiť sa. Viacero takýchto klientov nemalo ani prístup k signalizačnému zariadeniu, aby si v prípade smädu privolali personál.
„Dostali sme protokol o kontrole, k nemu sme dodali naše námietky. Tých bolo 27, z toho 13 námietok nám bolo akceptovaných. Na základe ďalších zistení sme prijali 30 opatrení, ktoré zavádzame do praxe, a následne budeme posielať na ministerstvo správu o ich plnení,“ reagoval pre TASR riaditeľ domova v Prievidzi Richard Fodor.
Ministerstvo zároveň 13. októbra podalo podnet na generálnu prokuratúru. Žiada v ňom, aby prokuratúra preskúmala dodržiavanie zákonnosti v senior centre.

Svedkovia prehovorili

O pomeroch v zariadení sa začalo v Prievidzi diskutovať na sociálnych sieťach na jar tohto roku. Množstvo ľudí zverejnilo svoje negatívne skúsenosti a to napokon viedlo k ministerskej kontrole. Zverejnené zážitky sú desivé: “Videla som, ako pani sanitárka „cápe“ moju babku, keď mala problém pri kŕmení. Okamžite som reagovala tým, nech položí jedlo, že ja si babku nakŕmim.” Ďalší svedok si spomína: “Vonku mínus 10 a dvere majú otvorené od ulice a prezliekajú pomočeného mokrého dedka. Aby ho každý očumoval a aby nachladol – videl som to nie jedenkrát.”

Na situáciu začal upozorňovať, aj nezávislý mestský poslanec Braňo Gigac. Ten dokonca kvôli tomu čelil aj trestnému oznámeniu, ktoré však polícia odmietla. O praktiky v domove na Hornej Nitre sa zaujímali tiež kancelária prezidentky Zuzany Čaputovej aj Trenčiansky samosprávny kraj. Preverovala to i komisárka pre zdravotne postihnutých Zuzana Stavrovská, ktorá by mala v blízkej budúcnosti predložiť výsledky kontroly. 

Zverstvá si všimli aj v Bruseli

Nečakaná pomoc prišla až z Bruselu. V prípade prievidzského domova sa začala angažovať aj poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS). „Šokovali vás informácie o týraní starých a odkázaných ľudí v domove pre seniorov v Prievidzi? Počuli ste o tom, že tam kŕmili klientku výkalmi a opatrovateľka ju vyfackala? Trochu som sa tomu venovala a zistila som, že ministerstvo práce požiadalo mesto Prievidza o prešetrenie informácií. To, že starú pani mali kŕmiť jej vlastnými výkalmi sa vraj nepotvrdilo, ale to, že inú klientku opatrovateľka fyzicky týrala, sa dokázalo jednoznačne,“ uviedla Nicholsová. 

Zariadeniu na základe kontroly hrozí pokuta, čo je však podľa Nicholsonovej smiešne, pretože to vyzerá tak, že mohla byť naplnená skutková podstata trestného činu týrania alebo zanedbávania blízkej a zverenej osoby a preto sama podala trestné oznámenie. Samotné mesto Prievidza doposiaľ v zariadení nevykonalo žiadne personálne zmeny. Riaditeľom je naďalej Martin Fodor, ktorý dokonca ešte po prevalení škandálu dostal aj mimoriadne odmeny.

Foto: eReport.sk, shutterstock


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Prievidzi potvrdili zverstvá na starčekoch. Priväzovali ich plachtou a fackovali!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie