eReport.sk
Karel Gott pózuje pred jedným zo svojich obrazov v roku 1999. Foto: tasr

V Prahe sa chystá dražba cenných obrazov. Najnižšiu vyvolávaciu cenu majú diela Gotta

V nedeľu 29. novembra sa uskutoční na pražskom Žofíne 84. aukčný deň Galérie Kodl. Po prvýkrát sa taká veľká a významná aukcia uskutoční online, pričom na webovej stránke Artsbay.cz bude dostupný priamy prenos. Informoval o tom v piatok spravodajský portál Novinky.cz.

Najdrahšou položkou aukcie je abstraktný obraz od Františka Kupku „Divertimento II“, ktorého vyvolávacia cena je 30 miliónov korún (1,2 milióna eur). V aukcii sa bude dražiť aj ďalšie Kupkovo dielo „Ružový klobúk“ s vyvolávacou cenou 25 miliónov korún (954.000 eur).

Ďalšou významnou položkou je dielo Theodora Pištěka, maliara, kostýmového výtvarníka, scénografa, bývalého automobilového pretekára a držiteľa Oscara za kostýmy pre film „Amadeus“. Dražiť sa bude jeho olejomaľba „Adieu, Guy Moll“ s vyvolávacou cenou 15 miliónov korún (572.000 eur).

V rámci dražby prebehne aj „Aukce pro Paraple“, ktorej patrónmi sú herec Zdeněk Svěrák a režisér aj herec Jan Kačer. Jej súčasťou sú i tri obrazy od zosnulého speváka Karla Gotta. Olejomaľba „Čas nežností“ má vyvolávaciu cenu 400.000 korún (15.000 eur), obraz „V kaviarni“ 350.000 korún (13.000 eur) a „Zátišie so zeleným kocúrom“ 400.000 korún (15.000 eur). Časť z výťažku poputuje na konto Paraple.

Vojenskému fondu solidarity bude odovzdaný výnos z predaja originálnych hodiniek Orlík českej značky Prim. Vyvolávacia cena je 100.000 korún (3800 eur). Na ich zadnej strane je vyrytý nápis „Verní zostaneme“ a niekoľko nôt zo začiatku štátnej hymny.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Prahe sa chystá dražba cenných obrazov. Najnižšiu vyvolávaciu cenu majú diela Gotta

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti