eReport.sk

V parku v Galante ožila historická výsadba 

Neogotický kaštieľ v Galante a jeho park patria k významným historickým pamiatkam v našom regióne. Kaštieľ dal vybudovať rod Esterházyovcov, prestavbou v roku 1861 dostal dnešnú podobu. Jeho história však siaha až do roku 1633. V parku okolo kaštieľa je veľa starých a hodnotných stromov. Práve v ňom ožila historická výsadba.

Projekt, ktorý skrášli park

Park je miest, kde dodnes prechádzkami trávi voľné chvíle veľa obyvateľov mesta, bývajú tu obrady aj rôzne podujatia. Manželia Luptákoví sa venujú práci v záhradníctve a ich život je tiež prepojený s neogotickým kaštieľom v Galante, kde sa občas zúčastňujú ako dobrovoľníci na brigádach. Keď našli príležitosť ako aj oni môžu prispieť k skrášleniu svojho mesta, využili ju. Venovali svoj voľný čas a energiu na vytvorenie zaujímavého projektu, aby toto miesto bolo ešte krajšie. „Keď bola výzva na získanie dotácie z mesta, urobili sme projekt, ktorý by zapadol do koncepcie kaštieľa. Padla myšlienka oživiť miesta, kde boli podľa historických fotiek výsadby,“ hovorí pán Lupták. Úspešnej realizácii predchádzalo vypracovanie projektu a jeho obhájenie pred komisiou. Na tvorbe tohto záhonu vychádzali z dobových dokumentov, jeho finálnu podobu konzultovali aj s pamiatkovým úradom.

Mala by pribudnúť aj druhá etapa

Tým sa to však nekončí. Záhon ruží bola len prvá časť toho, ako by mohol park v budúcnosti vyzerať. Druhá etapa ešte čaká na schválenie. Ak bude aj tento projekt úspešný, v parku  pribudne ďalší kvetinový záhon. Ten by mal vďaka svojej rozmanitosti skrášľovať park od jari do jesene. Galanta teda rozkvitne aj vďaka ochote obyvateľov urobiť niečo pre svoje mesto.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V parku v Galante ožila historická výsadba 

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Najnovšie