eReport.sk
Starý zápisník.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

V Paríži sa našiel 200-ročný zápisník českého skladateľa. Budú ho študovať bádatelia

Vyše 200-ročný zápisník českého hudobného skladateľa Antonína Rejchu sa našiel pri odpadkových košoch neďaleko Paríža. Informovala o tom v pondelok Česká televízia.

Pri identifikácii objavu pomohla virtuálna výstava o tomto umelcovi, ktorú spoločne pripravili Moravská zemská knižnica a Francúzska národná knižnica. Skladateľov zápisník budú vo Francúzsku študovať bádatelia.

Zápisník priamo na skladateľa neodkazoval

Príbeh tohto kuriózneho objavu sa začal v okamihu, keď si pozorná obyvateľka Paríža všimla škatule s historickými dokumentmi uložené pri kontajneroch. Keďže sa zaujímala o dejiny, materiály si odniesla domov. Medzi listami a dokumentmi z rokov 1914-1918 objavila i starší zápisník.

Neobsahoval však údaje, ktoré by odkazovali na autora, ale bola k nemu priložená obálka s Rejchovým podpisom a komentárom, že ide o podpis autora.

Omylom ho vyhodili

“Zápisník bol omylom vyhodený vzdialenou rodinou Antonína Rejchu spolu s ďalšími rodinnými dokumentmi. Susedka ho vďaka svojej zvedavosti našla a nakoniec s pomocou našej výstavy na internete identifikovala,” uviedol správca Rejchovho fondu vo Francúzskej národnej knižnici a spoluautor výstavy Francois-Pierre Goy.

Má ísť o unikátny nález

Antonín Rejcha (1770-1836) sa narodil v Čechách ale posledných niekoľko desaťročí strávil v Paríži, kde aj zomrel a je pochovaný. Podľa spoluautorky výstavy z Moravskej zemskej knižnice Jany Frankovej ide o jediný zachovaný zápisník Antonína Rejchu, ktorý na niekoľkých stranách obsahuje poznámky k práve tvoreným skladbám a notované záznamy súvisiace s jeho pedagogickým pôsobením.

“Tento nález je unikátny nielen svojimi okolnosťami, ale aj svojím obsahom, ktorý bude predmetom ďalšieho výskumu,” doplnila Franková.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Paríži sa našiel 200-ročný zápisník českého skladateľa. Budú ho študovať bádatelia

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti