eReport.sk
V Komárne od začiatku júna testujú nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous (RV).
Sanitka, foto: FB

V Komárne jazdí lekár k pacientom na osobnom vozidle. Testujú nový systém záchranky

V Komárne od začiatku júna testujú nový systém v záchrannej zdravotnej službe, tzv. rendez-vous (RV). Posádku RV tvorí lekár spolu so záchranárom, ktorý šoféruje malé osobné vozidlo. Testovanie realizuje záchranná zdravotná služba ZaMED v spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR. Stretávací systém by mal na Slovensku fungovať od budúceho roka.

Posádka RV má vyrážať k pacientom v život ohrozujúcom stave. Transport pacienta do nemocnice už zabezpečí posádka rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ktorá tiež prichádza na miesto zásahu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. K poklesu základného očkovania proti osýpkam
  2. Na výjazdy k pacientom v ohrození života by po novom mohlo chodiť aj špeciálne vybavené osobné auto s lekárom
  3. Lekári sú od štvrtka povinní vystaviť potvrdenie o práceneschopnosti v elektronickej podobe (ePN)
  4. Kde budú ženy rodiť? Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva SR Michal Palkovič

Lekár pre vážne zdravotné stavy

„Stretávací systém zefektívni prácu v záchrannej zdravotnej službe. Lekár môže riešiť vážne zdravotné stavy a menej urgentné záchranári. V prípade potreby transportu pacienta do nemocnice ho prevezie posádka RZP a lekár je voľný na ďalší zásah,“ skonštatoval riaditeľ OS ZZS Július Pavčo.

Posádku RV testujú lekári a záchranári zo stanice Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) Komárno. „K pacientovi počas testovania vyrazí záchranár a lekár v malom osobnom vozidle ako štandardná RV posádka. Keďže na záchranke nie je nič možné ponechať na náhodu, počas testovania súbežne s vozidlom RV vyrazí za pacientom aj vodič v plnohodnotnej klasickej sanitke,“ priblížil riaditeľ ZZS ZaMED Matej Polák.

Dáta poskytnú ďalej

V súvislosti s testovaním vytvorili internú evidenciu zásahov. Budú v nej sledovať najmä dojazdový čas vozidiel a rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. „Máme záujem zistiť, o koľko rýchlejšie dosiahne osobné auto pacienta a koľko život zachraňujúcich úkonov stihne za tento čas lekár so záchranárom vykonať. Zaujíma nás, aké rozdiely vníma posádka pri jazde rýchlym osobným automobilom a ako na toto vozidlo reagujú ostatní účastníci cestnej premávky,“ dodal hlavný lekár ZZS ZaMED Martin Michalov s tým, že získané dáta plánujú poskytnúť OS ZZS a ostatným poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Komárne jazdí lekár k pacientom na osobnom vozidle. Testujú nový systém záchranky

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php