eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

V Kolumbii došlo k výbuchu na vojenskej základni. Zranenia utrpelo 36 ľudí

V areáli vojenskej základne v kolumbijskom meste Cúcuta vybuchli nálože nastražené v aute. V dôsledku explózie, ku ktorej došlo v utorok miestneho času, utrpelo zranenia 36 ľudí. Zo zodpovednosti za incident úrady obvinili Národnú oslobodzovaciu armádu, ktorá je v Kolumbii poslednou aktívnou povstaleckou formáciou. Podľa agentúry AFP o tom informoval minister obrany Diego Molano.

Prípadné zapojenie povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie, ktorí svojho času odmietli podpísať s vládou mierovú dohodu z roku 2016, je tiež “vecou vyšetrovania”, dodal minister.

K incidentu došlo, keď neznámi ľudia, ktorí sa vydávali za verejných činiteľov, v utorok popoludní prenikli do vojenskej základne v bielej dodávke. Následne vo vozidle aktivovali výbušniny. ELN, ktorá má asi 1500 členov, zostala jedinou povstaleckou skupinou v Kolumbii po tom, čo vláda v novembri 2016 uzavrela mierovú dohodu s FARC.

Cucúta leží v severovýchodnej Kolumbii, blízko hraníc s Venezuelou, a je hlavným mestom provincie Norte de Santander – regiónu, kde pôsobí ELN spolu s bojovníkmi FARC, ktorý sa odmietli demobilizovať a podriadiť mierovej zmluve s vládou, i mnohými zločineckými gangmi.
Tieto ozbrojené skupiny bojujú o kontrolu nad 41 000 hektármi plantáží koky i nad dôležitou pašeráckou cestou do Venezuely a Karibiku.

Kolumbia sa ocitla v špirále násilností, ktoré sú najhoršie od podpísania mierovej dohody s FARC. Konflikt v Kolumbii si za 60 rokov svojho trvania vyžiadal viac ako deväť miliónov obetí – mŕtvych, nezvestných a presídlených.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport